Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

MKM: Töötleva tööstuse hinnad endiselt languses
Töötlevas tööstuses jätkus veebruaris tootjahindade kerge langus. Statistikaameti andmetel langesid hinnad võrreldes jaanuariga keskmiselt 0,2 protsenti, eelmise aasta veebruari tasemest olid hinnad 2,3 protsenti madalamad. Kuigi ettevõtete tööjõukulud kasvavad, siis mitmed teised tootmissisendid on odavnenud (energia, põllumajandussaadused). Aastaga on kõige enam langenud hinnad keemiatööstuses (-6,5 protsenti) ja toiduainetööstuses (-4,3 protsenti).

Toiduainete tööstuses on üheks suuremaks hindade mõjutajaks piimatööstus, kus tootjahinnad kukkusid aastases võrdluses 6,9 protsenti ja kuude võrdluses 1,3 protsenti. Oluline hinnalangus tabas ka kalatööstust, kus toodang oli mulluse veebruariga võrreldes kümnendiku võrra odavam. Ebastabiilsus Venemaa ja Ukraina turgudel on tekitanud sektoris mõningast ülepakkumist ja pannud hinnad langema. Suurematest sektoritest on languses ka puidutööstuse hinnad, kus on samuti mõjutajaks tooraine odavnemine. Aastaga odavnes puidutööstuse toodang 3,6 protsendi võrra.

Ettevõtjad ei oota lähikuudel olulisi hinnamuutusi. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitletud tööstusettevõtete esindajatest kolmveerand prognoosis müügihindade püsimist muutumatuna, ülejäänute nägemus jagunes peaaegu võrdselt hinnatõusu ja –languse vahel. Suuremat võimalust hindade languseks nähakse puidutööstuses ning kummi- ja plastitööstuses, hinnatõusu peetakse tõenäolisemaks nahatööstuses.

Veebruaris näitasid ekspordi- ja impordihinnad sarnaselt tootjahindadega mõningast langust. Nii ekspordi- kui ka impordihindade osas toimus ligi viieprotsendiline langus aastases võrdluses, kuid kuude võrdluses kasvasid hinnad 0,6 ja 0,5 protsenti.

Ekspordihindadest tegid suurima hinnalanguse naftasaadused ja põllumajandussaadused. Nafta maailmaturuhinna langus mõjutas ka teiste toodete hindu ning avaldus nende kaupade lõpphindades. Kiirema tõusuga olid metalli ja metalltoodete tootmise hinnad.

Impordihindades olid sarnased muutused ekspordihindadega. Suurema langusega olid nafta- ja põllumajandussaaduste hinnad. Tekstiili ja rõivatoodete hinnad aga kasvasid vastavalt kaheksa ja seitse protsenti.
22 Märts 2015
  Kommentaarid