Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Perearstid nõuavad valitsuse tagasiastumist
Eesti Perearstide Selts leiab, et valitsus peaks tagasi astuma, kuna pole suutnud lahendada meditsiinis valitsevat uue hinnakirja ja perearstide palgarahaga seotud segadust.

Perearstide seltsi juhatus otsustas neljapäeval, et ei sõlmi haigekassaga uue aasta lepinguid enne järgmise aasta hinnakirja kinnitamist. Haigekassas tuleb hinnakirja kinnitamine arutlusele 30. detsembril.

Samas lubavad arstid, et patsientide teenindamine jätkub uuel aastal haigekassa tegevusest hoolimata ning patsiendid, kes ei suuda oma ravi eest tasuda, võivad pöörduda kohaliku omavalitsuse või haigekassa poole.

"Tänase päeva seisuga on selge, et vabariigi valitsus ei ole leidnud piisavalt vahendeid ega kinnitanud Eesti Haigekassa hinnakirja ning perearstide nõudmised pearaha ja baasraha osas on endiselt täitmata," seisab kõigi Eesti perearstide nimel saadetud teates.

Perearstid lisavad, et mõistetamatu venitamistaktika on põhjustanud perearstides ja patsientides ebakindlust ning tekitanud täiendavaid pingeid ühiskonnas.

Neljapäeval otsustas haigekassa nõukogu, et uut hinnakirja uue aasta algusest ei tule ning senisele hinnakirjale lisatakse palgakomponent, mis tagaks palgakokkuleppes sõlmitud tingimused.

Haigekassa nõukogu esimees, sotsiaalminister Marko Pomerants ütles BNS-ile, et palgakomponent puudutab eriarste ning perearstide palganõudmine on eraldi teema.

Detsembri alguses peetud kohtumisel leppisid perearstid, haigekassa ja sotsiaalministeerium kokku, et perearstide palgaküsimus lahendatakse järgmise aasta aprilliks ning seniks sõlmivad perearstid haigekassaga ajutise lepingu.

"Samas ei anta ühtegi garantiid, et lubadused 2005. aasta esimeseks aprilliks täidetakse," teatasid perearstid reedel ning kinnitasid, et seetõttu ei ole neil võimalik haigekassaga uueks aastaks lepinguid sõlmida enne hinnakirja kinnitamist.

Perearstide ja haigekassa palgatüli põhjuseks on erinevad arusaamad: haigekassa kavatses perearstidele maksta palgaleppes kehtestatud miinimumtunnitasu, perearstid soovivad saada palgaleppe põhjal välja arvestatud keskmist tunnitasu.

Eestis on 783 perearsti nimistut, koos abilistega on perearstisüsteemis tööl ligi 2300 tervishoiutöötajat.  BNS

17 Detsember 2004
  Kommentaarid