Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Justiitsminister: õigusabi seaduse peamine eesmärk on kvaliteetne õigusabi vähekindlustatud elanikele
Täna kohtunike täiskogul peetud ettekandes rõhutas justiitsminister Ken-Marti Vaher õigusabi seaduse eduka elluviimise olulisust ja kriminaalmenetluse seadustiku rakendumist, mis on kriminaalasjade arvu vähenemise kaudu vähendanud kohtute koormust ning kiirendanud kohtumenetlust.

Minister peatus riigi õigusabi seaduse aspektil, mis vähendab kohtunike vajadust anda nõu nõrgemale osapoolele. "Kvaliteetsele õigusabile suunatud muudatused vähendavad kohtu koormust, kuna kaob vajadus, et kohtunik ise ilmselgelt nõrgemat osapoolt halastuse korras nõuandega toetaks. Selline olukord ei ole probleem mitte ainult koormuse, vaid ka sõltumatuse mõttes," rõhutas minister Vaher.

Justiitsminister rõhutas eriti teeninduse kvaliteedi tähtsust. "Õigusabi seadusest rääkides ei tohi me unustada, mis on selle peamine eesmärk - kvaliteetne õigusabi vähekindlustatud elanikele," rõhutas Vaher. "Õigusabi määramise otsustamine saab olema kohtu ülesanne. Ma arvan, et on oluline, et kohtunikud ja kohtuametnikud suhtuvad inimesse inimlikult ja abistavad teda igakülgselt. Idee on ju hea - rohkem kvaliteetset õigusabi. Ma panen teile südamele - ärgem rikkugem seda head ideed rakendamisega ära."

Teise kohtute tööd positiivses suunas mõjutava arenguna tõi justiitsminister esile eelmisel aastal jõustunud kriminaalmenetluse seadustiku rakendamise tulemusi. "Uus menetlusseadustik tõi kaasa muutusi kõigile protsessi osapooltele - prokurör sai uurimise eest vastutavaks algusest lõpuni; võistlev kohtumenetlus garanteerib, et süüdistatav on varasemast paremini kindlustatud süütult süüdi mõistmise eest ja kohtunike tööd muudab võimalus kasutada senisest enam alternatiivseid tööd lihtsustavaid lihtmenetlusi, " kõneles minister.

"2004.aastal jõudis esimese astme kohtusse 18% vähem kriminaalasju kui 2003. aastal ning koormuse vähenemise osas on oluline ka tõik, et lihtmenetluste osakaal on tõusnud 52% pealt 61% peale. Tänu nendele arengutele on kriminaalasjade jääk kohtutes vähenenud ligi kolmandiku võrra."Kristi Künnapas
Justiitsministeerium
11 Veebruar 2005
  Kommentaarid