Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Vilsandi Rahvuspark 95 aastane
Homme, 16. augustil toimub Saaremaal Loona mõisas Vilsandi Rahvuspargi 95. aastapäeva tähistamine. Avakõne peab keskkonnaminister Villu Reiljan.

Minister Villu Reiljan nimetab Vilsandi rahvusparki on omamoodi harulduseks: *Tegemist on ühe vanima Läänemere äärse kaitsealaga. Niisama kõrge eaga saavad siinse mere kaldal Vilsandi kõrval uhkeldada veel vaid üksikud Rootsis ja Soomes asuvad looduskaitsealad."

Seetõttu on juubilar eriti tähelepanuväärne. *Faktiga, et kaitseala üldse pea sada aastat tagasi sündis, loodi pretsedent. Pargi rajamisel tähtsustati just selliseid asju, mida peame praegu kaitsealade juures loomulikuks, kuid mis toona olid väga uuendusmeelsed. Just teed rajava ja suunda näitava tegevuse tõttu peame Vilsandit au sees hoidma ning tema kõrget iga tunnustama," selgitab minister.

Vilsandi rahvuspargi 95. juubeli pidustused algavad homme kell 13.00.Üritusel esitlevad rahvuspargi kaitseala lühidalt kaitseala ajalugu ja tänaseid tegemisi. Klaveripaladega esineb Indrek Laul. Alates kella 15 toimuvad õppematkad Eldale ning Harilaiule.

Vilsandi rahvuspargi eelkäijaks on 14. augustil 1910 moodustatud Vaika linnukaitseala. 1957 - 1971 oli kaitseala nimeks Vaika riiklik looduskaitseala. 1971. aastal suurendati kaitseala oluliselt ning nimetati ümber Vilsandi riiklikuks looduskaitsealaks. Alates oktoobrist 1993 kannab kaitseala Vilsandi Rahvuspargi nime.

Rahvuspargi kaitse eesmärgiks on Lääne-Eesti saarestiku rannikumaastike looduse ja kultuuripärandi kaitse. Kaitse-eeskiri nimetab eraldi esiletõstetud eesmärgina linnurikaste väikesaarte kaitset.
Vilsandi rahvuspargi pindala on 238 km2 , sellest 163 km2 hõlmab meri ja 75 km2 maismaa. Rahvuspargi koosseisu kuulub 160 erineva suurusega saart ja laidu.

Rahvuspark kuulub Natura 2000 võrgustikku nii linnu- kui loodusalana. Rahvusparki külastab turismihooajal umbes 20 000 inimest keskmiselt 30 riigist.

VNL-Online
15 August 2005
  Kommentaarid