Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Utria dessant algab pärgade panemisega mälestussambale

Neljapäeva, 6.jaanuaril, avatakse Ida-Virumaal sõjalis-sportlikud võistlused „Utria dessant 2005“ kell 21.30 pärgade panemisega mälestussambale. Sama päeva öösel täpselt kell 24.00 stardib esimene võistkond üle 70 kilomeetri pikkusele retkele, mida nimetatakse ka talviseks Ernaks.

“Retk algab laskumisega ligi 50 meetri kõrguselt pankrannikult otse Valaste joa kõrvalt. Külma, lund ja tuisku trotsides peavad 18 neljaliikmelist võistkonda läbima kontrollpunktid ja suutma hoiduda “vastaste” eest,” ütles Jõhvi Üksik-Päästekompanii pioneeriohvitser kapten Aivar Helstein, kes on ka Erna seltsi liige ja Utria dessandi üks peakorraldajatest.

Utria dessant läbib Ida-Virumaal seitset omavalitsust ja meenutab osaliselt 84 aasta tagasi toimunud sündmusi. Eesti Meredessantpataljoni 400 merejalaväelast ja Soome vabatahtlike pataljoni 600 võitlejat tegid 1919. aasta 17. jaanuaril Eesti Mereväe alustelt dessandi Utria randa. Dessandist osavõtnud etendasid olulist osa Narva vabastamisel ja punaväe riismetest puhastamisel.

Kapten Helsteini sõnul oli enamus 400 n.ö merejalaväelasest tegelikult Narva koolipoisid, kes tundsid hästi maastikku ja oskasid valida õiged teed. “Tänu sellele olid kaotused dessantlaste seas minimaalsed. Samuti likvideeriti tänu Utria dessandile Narva kommuun ja Sinimäed võeti punaste käest ära ilma ühegi pauguta,” lisas kapten Helstein.

“Nendest retkedest 84 aastat tagasi võtsid osa koolipoisid, kes olid heas sportlikus vormis. Tänagi oleks vaja suuremat rõhku pöörata koolides kehalisele kasvatusele, sportimisele ja militaarse hariduse andmisele,” ütles Ida-Viru maavanem Ago Silde.

Silde sõnul peaks militaar-õpetuse omandamine olema võimalik kõigil, kes seda soovivad. Sellega suureneksid sportimise harjumused ja inimeste abistamise oskused kriisiolukordades.

Kuuendat korda toimuv Utria dessant algab 6.jaanuar Valaste joa kõrvalt ning lõpeb 8.jaanuaril Narva-Jõesuus. Lisaks Eesti võistkondadele oodatakse osalema maailma raskemal ja ainulaadsemal võistlusel ka ühte võistkonda Soomest. Dessanti tulevad vaatama ka mitme välisriigi sõjaväe-esindajad.

Lisainfo: kapten Helstein – 52 77 949


Anti Ronk
avalike suhete nõunik
Ida-Viru maavalitsus
03 Jaanuar 2005
  Kommentaarid