Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
EAKL: kiirabi rahapuudus on tööinimese eelarve stardipauk

EAKL: kiirabi rahapuudus on tööinimese eelarve stardipauk.

Ametiühingute Keskliit
Pressiteade
06.01.2005
Arstibrigaadide kaotamine kiirabist on esimene kibe vili rahandusministri poolt tööinimese eelarveks nimetatud valitsuse poliitika põõsast.

Eesootav arstide koondamine kiirabist ja üleminek brigaadidele, mille koosseisu kuuluvad vaid meditsiiniõed, langetab oluliselt kiirabiteenuse kvaliteeti ja kättesaadavust. Põhjus on ilmne - 2005.a riigieelarve koostamisel ei näinud valitsus ette piisavalt vahendeid kiirabile. Selline suhtumine on seda küünilisem, et 2004. aasta septembris kirjutas valitsust esindav sotsiaalminister Marko Pomerants ühe osapoolena alla tervishoiusektori uuele palgaleppele.

Kiirabi alarahastatus on krooniline - juba 2004.a. riigieelarves ettenähtud 172,7 miljonit oli ebapiisav ja puuduvad vahendid lubati eraldada lisaeelarvega. Sellest hoolimata ei olnud 2004.a lisaeelarves kiirabile sentigi.

Kuigi tänavu sai kiirabi 30 miljonit krooni mullusest rohkem (202,7 mln. kr), ei piisa sellest kvaliteetse ja kättesaadava avaliku teenuse tagamiseks, mis peaks olema endast ja oma inimestest lugupidava riigi elementaarne kohustus.

"Mis kasu on 4000-kroonise palgaga tööinimesel sellest, et tema rahakotti jääb iga kuu sadakond lisakrooni, kui ootamatu vähegi tõsisem terviserike võib lõppeda surmaga sel lihtsal põhjusel, et kvaliteetne arstiabi ei jõua temani piisavalt kiiresti", ütles EAKL esimees Harri Taliga. "Kui riik langetab maksukoormust ja kärbib hädavajalikke kulutusi, mille tulemusel kiirabiautod meie tänavatel asenduvad laibaautodega, on valitsev mõtteviis rohkem kui mäda. Kahjuks näitab tekkinud olukord veenvalt, et hoolimata kõlavatest sõnadest ei huvita valitsust tegelikult inimesed ja nende elukvaliteet."
06 Jaanuar 2005
  Kommentaarid