Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.
Mida tegi Rein Lang aastail 1980-1986?

Mida tegi Rein Lang aastail 1980-1986?

SI-87
15.09.2005

Eesti välisministeeriumi kodulehekülje järgi oli Rein Langi esimene töökoht pärast ülikooli õigusteaduskonna lõpetamist aastatel 1980-1986 Advokaatide kolleegiumi Injurkollegija (Moskva Advokatuur) Eesti esindus.

Valitsuse leheküljel olevas Langi ametikäigus on sama asutus ristitud Moskva Advokaatide Kolleegiumi Injurkollegija Eesti NSV esinduseks. Langi ametinimetuseks on mõlemal juhul märgitud konsultant.

Spetsialiseeritud advokaatide kolleegium Injurkollegija loodi 1937. aastal Moskva advokaatide linnakolleegiumi juurde ning selle ülesandeks sai nõukogude kodanike ja organisatsioonide tsiviilasjade ajamine välismaal, samuti välismaiste juriidiliste ja füüsiliste isikute esindamine Nõukogude Liidus. 1980. aastate algul, samal ajal Langiga, töötas samas asutuses juristina ka hilisem Vene "liberaaldemokraatia" isa Vladimir Zhirinovski (asus 1984. aastast juhatama Nõukogude välispoliitikakirjastuse Mir juriidilist osakonda).

Injurkollegija kodulehekülje (www.injur.ru) kinnitusel on tegemist ühe vanima Vene rahvusvahelise ja eraõiguse alal tegutseva advokaadifirmaga, millel on kauaaegsed kindlad sidemed advokaadibüroodega Baltimaades, Ukrainas ja Valgevenes.

Siit ilmneb Eestile välispoliitiliselt oluline nüanss: Baltimaad ja välismaad kuuluvad selle kontori käsitluses eri kategooriatesse. Veelgi intrigeerivam on aga võimalus, et Eesti Vabariigi välisminister on sellise asutuse ja/või selle töötajatega tänase päevani isiklike kontaktide kaudu seotud, sest muidu üleliia jutukas Lang (Eesti Ekspressis pidas ta vajalikuks ajaloo tarbeks täpsustada isegi oma koolipõlveseiku) pole selle perioodi tööelust avalikult midagi rääkinud.

Näiteks Ukraina välisministeerium on Ukr-injurkollegija kontori kaudu järjest mässitud inetutesse lugudesse ning mitmed diplomaadid on olnud rängalt manipuleeritavad. Ainuüksi USAs ja Kanadas surnud ukrainlaste päranduste mahuks ehk Ukr-injurkollegija tööpõlluks on hinnatud kuni 250 miljonit dollarit.

N Liidu ajal KGB kontrolli all töötades võttis Injurkollegija kuni 80% komisjonitasu inimestelt, kes said Läänes surnud sugulastelt päranduse. Nõukogude sugulastele said osaks vaid nn sertifikaadid ehk serdid, millega sai üksikutest valuutapoodidest osta Lääne kohvi, teksaseid ja jope. Varandused ise läksid aga pärimist vahendanud Nõukogude riigile.

Allikas: Eesti Elu kommentaarium (12.09.) ja www.injur.ru
Kontakt: si@kongress.ee
SI portaal http://si.kongress.ee
15 September 2005
  Kommentaarid