www.vnl.ee

Swedbank: turismiettevõtted hindavad kõrgelt kohalikke kliente

Swedbank analüüsis Statistikaameti andmeid, mille kohaselt on Eestis majutatud turistide arv 2015. aasta esimese kahe kuu jooksul olnud 1,5 protsendi võrra väiksem kui aasta tagasi. Sealjuures on välisturistide arv kahanenud 11,4%, kuid kohalike turistide arv kasvanud aastases võrdluses 13,5%. Swedbanki hotellisektori juhi Monika Ulla sõnul kahanes välisturistide arv aasta kahel esimesel kuul peamiselt Venemaa turistide arvu vähenemise tõttu: „Vene turistide arv vähenes möödunud aastaga võrreldes jaanuaris-veebruaris vastavalt -45% ja -42%. See tähendab, et numbrite poolest oleme tagasi 2011. aastaga võrreldaval tasemel.“

Swedbanki analüütikute hinnangul ei peaks 1,5% turistide arvu langusesse suhtuma liiga murelikult, kuna vaadates majutatute numbreid näiteks kolm-neli aastat tagasi, on tulemused endiselt tugevad. Monika Ulla ütles, et kokkuvõttes oli 2014. aastal majutatud turistide arv 13% suurem kui 2011. aastal.

Jaanuaris 2015 majutati 167 000 turisti, mis on 2% vähem kui 2014. aasta jaanuaris, välisturiste oli 14% vähem. Veebruaris kasutas majutusettevõtete teenuseid 177 000 turisti, mida on 1% vähem kui 2014. aasta veebruaris, sealhulgas vähenes välisturistide arv 9%.

Monika Ulla märkis, et Eesti turism sõltub jätkuvalt enim Soomest: „Tallinna ja Helsingi vahel on hea transpordiühendus ning soomlased on harjunud siin käima, lisaks on Helsingi lennujaam aidanud kasvatada Aasia turistide arvu Eestis.“ Soome turistide arv moodustas veebruaris 52 protsenti majutusteenuseid kasutanud välisturistide koguarvust, kahanedes veebruaris 9%. Samas jaanuaris suurenes Soome turistide arv 8%. „Jaanuari ja veebruari suur erinevus võib olla pigem juhuslik, samas võib seal näha ka märke Vene majanduse mõjust soomlaste rahakotile,“ selgitab Ulla.

Monika Ulla hinnangul on Vene turistide hulk Eestis viimastel kuudel selgelt väiksem ning trend on jätkuvalt negatiivne, kuid siseturismi tugev kasv on seni langust edukalt kompenseerinud – jaanuaris kasv 18% ja veebruaris 10%. „Praeguses turuolukorras hindavad turismiettevõtted kõrgelt Eestimaiseid kliente. See võib aga senisest enam hakata survestama tänaseid hinnatasemeid,“ prognoosis Ulla. „Samuti on kasvutrendis Läti ja Leedu turistide arv vastavalt 26% ja 4% veebruaris. Aastataguse ajaga võrreldes külastas Eestit rohkem turiste ka Suurbritanniast, Saksamaalt ning ligi kolmandiku võrra rohkem saabus turiste Aasia riikidest,“ lisas ta.


   15 Aprill 2015