www.vnl.ee

Shoti teadlane luges kokku kõik võimalikud Maa-välised tsivilisatsioonid


LONDON, Interfax-BNS - Shoti teadlane väidab, et Maa-välised tsivilisatsioonid eksisteerivad ning neid võib olla tuhandeid, kuid inimestel pole vähimatki shanssi nendega kontakti astuda.


Edinburghi ülikoolis töötav astrofüüsik Duncan Forgan on BBC teatel välja arvutanud, et “meie galaktikas on vähemalt 361 Maa-välist tsivilisatsiooni, maksimaalselt 38.000. Kuid isegi kui neid oleks maksimaalne hulk, on teiste maailmadega kontakti astumine vaevalt võimalik”.


“Teadlased on ikka püüdnud hinnata mõistuslike olendite universumis olemasolu tõenäosust, kuid kõik nende prognoosid tuginevad põhiliselt oletustele. Viimaste hinnangute järgi võib Maa-väliste tsivilisatsioonide hulk ulatuda miljonini. Niisugune on meie võhiklikkuse arvuline mõõde,” leiab Forgan.


Teadlane on loonud meie galaktika sarnase galaktika mudeli ja ehitanud päikesesüsteeme, misjärel rakendanud nende peale kolme võimalikku stsenaariumi.


Esimesel juhul eeldas ta, et elusorganismidel on raske tekkida, kuid tekke korral arenevad nad hästi. Sel juhul eksisteerib galaktikas 361 Maa-välist tsivilisatsiooni.


Teine stsenaarium näeb ette, et elusorganismid tekivad hõlpsalt, kuid neil on raske mõistuslike olendi tasemeni areneda. Neis tingimustes võib eksisteerida 31.513 muud eluvormi.


Viimane variant tugineb oletusele, et elusorganismid võivad kanduda ühelt planeedilt teisele, näiteks kokkupõrkel asteroididega. See on üks populaarsemaid teooriaid elu Maal tekkimisest. Sellisel juhul peaks eksisteerima umbes 37.964 Maa-välist tsivilisatsiooni.


Ent teadlane hoiatab, et “isegi kui teised eluvormid on päriselt olemas, ei tähenda see sugugi, et me võime nendega kontakti astuda. Meil pole aimugi, mis kuju nad võivad võtta”.


“Teistel planeetidel võib elu olla sama mitmekesine nagu Maal ning me ei oska arvatagi, kuidas võiksid sealsed mõistusega olendid välja näha ja käituda,” hoiatas Forgan.
   12 Veebruar 2009