Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

MKM: jaemüük kasvab stabiilses tempos
Novembris jätkus sisekaubanduse küllaltki kiire kasv, mis ulatus laiapõhjaliselt läbi mitmete segmentide, iseloomustades nii toidu- kui tööstuskaupu. Juba viimased viis kuud järjest on jaekaubanduse maht püsivhindades olnud suurem kui viimase majandusbuumi ajal ning tõenäoliselt jäi maht senisest rekordtasemest suuremaks ka 2014. aasta lõikes. Järgnevatel kuudel on oodata senise trendi jätkumist ning jaemüügi kasv jääb 4–6 protsendi vahele.

2014. aasta novembris ulatus jaemüük statistikaameti andmetel 396 miljoni euroni, kasvades aastaga 5%. Sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeerituna suurenes müük võrreldes oktoobriga 1%. Jaekaubandusettevõtete müügitulu oli 481 miljonit eurot, kasvades aastaga 7,5%.

Palkade kasv koos deflatsiooniga on tekitanud jaekaubandussektori jaoks väga soodsa olukorra. Sisetarbimisse on lisanud vahendeid ka madalad intressimäärad, samuti odavast kütusest ning soojast talvest tingitud madalamad kommunaalkulud. Samas ei saa eeldada, et niivõrd soodne asjaolude kokkulangemine jääbki kestma. Veidi pikemas perspektiivis tuleb seega arvestada jaekaubanduse kasvu mõningase aeglustumisega.

Kiiret kasvu näitas novembris sõidukikaubanduse sektor, kus müügimahud suurenesid eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 26%. Siin ei olnud kasvu põhjuseks niivõrd otsene nõudlus, kuivõrd asjaolu, et käibemaksuseaduse muudatuse tõttu oli november viimane kuu, kui ettevõte sai sõiduki käibemaksu täies ulatuses tagasi. Detsembris selle segmendi mahud ilmselt vähenevad, kuna plaanitud ostud tehti varem ära ning nõudlus liikus ettepoole.
05 Jaanuar 2015
  Kommentaarid