Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Hauaplatsid muutuvad üle Eesti tasuliseks
Kalmistuseaduse eelnõu näeb ette hauaplatside kasutamise tasu sisseseadmist, tasu ülemmäär ei tohi olla suurem kui pool tulumaksuvabast tulust.

Äsja valminud kalmistuseaduse eelnõu järgi tohib 2005. aastal küsida ühe hauaplatsi eest kuni 850 krooni, kirjutab Eesti Päevaleht. Summa peaks mõne aastaga kerkima 1000 kroonini, kuna maksimumhinna piir on seotud tulumaksuvaba miinimumiga.

Kalmutasu sätestamist põhjendavad seaduse autorid rahapuudusega, mistõttu jätab soovida Eesti surnuaedade heakord. "Tagada tuleb inimeste kindlustunne, et matmine pole vaid rikaste eesõigus," seisab eelnõu seletuskirjas.

Tasulise platsi kasutusaeg on eelnõu järgi vähemalt 25 aastat, kuid kalmu hooletusse jätmise korral saab lepingut ka varem lõpetada.

Lahkunute omastelt kogutavat raha tohib kulutada vaid kalmistu tarbeks. "Raha läheb kalmistute hoolduseks. See aeg on möödas, kui asju sai tasuta," ütles Tarko Tuisk siseministeeriumi õigusosakonnast. Tema sõnul võib tasu ülempiir ka muutuda, täpsed tasud jäävad linnade ja valdade otsustada.

Kui paljud Eesti surnuaiad jagavad hauaplatse tasuta, siis näiteks Põlva lähistel asuval Rosma kalmistul maksab üks hauaplats 20 aastaks 50 krooni ja neljakohaline pereplats 200 krooni. Need hinnad kehtestas Põlva juba 1995. aastal.

Eelnõu kohaselt määrab omavalitsus avalikel kalmistutel alad, kus haua eest tasu ei võeta.

Kalmistuseadus kehtestab ka üksikasjalise tuhastamise korra. Eesti kolm krematooriumi - Tallinna, Tartu ja Jõhvi oma - on seni tegutsenud seadusliku aluseta.

Eelnõu järgi ei tohi hauaplatsi mõõtmed olla väiksemad kui 2,5 x 1,2 meetrit ning haud ei tohi olla sügavam kui kaks meetrit ega madalam kui 1,5 meetrit. Urni matmisel peavad platsi mõõtmed olema vähemalt üks ruutmeeter ja matmise sügavus üks meeter.

Ka annab uus seadus võimaluse perekonna- ja erakalmistute taastekkeks. BNS

21 September 2004
  Kommentaarid