Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kevadeks valmivad loomaaias lõvide ja leopardide ala
Eelolevaks kevadeks peaks Tallinna loomaaias valmima kaks uut objekti: uue kodu saavad amuuri leopardid ning välisala rajatakse praegu puuduvatele lõvidele, kes plaanitakse seejärel hankida.

Kolmapäeval välja kuulutatud riigihanke kohaselt peaks lõvide ekspositsioon valmima märtsi lõpuks ning amuuri leopardid saama uue elukoha mai lõpuks.

"Leopardide puuristik on unikaalne. Püüame selle teha loomade loodusliku asukoha laadseks. Sinna tulevad vesi, taimed, kivid. Amuuri leopardid on ühed haruldasemad loomad, keda on looduses väga vähe," rääkis loomaia asedirektor haldusalal Ants Värnik BNS-ile.

Leopardide hoone hõlmab 130, aed ligi 400 ning eraldusaed 68 ruutmeetrit. Lisaks rajatakse ekspositsiooni raames 55 ruutmeetrit asfaltkattega teid ja platse ning 266 ruutmeetrit graniitsõelmetega teid.

Amuuri leopardide ala tuleb Värniku sõnul praeguse atraktsioonide ala kohale, kängurute territooriumi ja karude maja vahele.

Lõvidele ehitatakse vaid väliala ja külastajate galerii, siseruumid jäävad samaks ning need on plaanis tulevikus rekonstrueerida. Välialal saab olema kaks jooksuaeda, millest üks on ligi 300- ning teine 131-ruutmeetrine. Külastajate galerii hõlmab 100 ruutmeetrit ning lisaks ehitatakse 74 ruutmeetrit betoonkividest kattega pindu ning 96 ruutmeetrit eraldusi ja teeninduskäike.

Värniku sõnul tehakse lõvide jooksuala ühe vana sõjaväelao ümbrusse, troopikamaja ja ahvide galerii lähedusse. Lõvide alaga muudetakse loomaaia praegust territooriumi ning suletakse paar senist teed ja läbikäiku.

Kuigi lõvisid praegu Tallinna loomaaias pole, kavatsetakse need Värniku sõnul taas hankida. Tuua tahetakse aasia lõvisid, kes elavad Indias.

Nii leopardide kui lõvide ekspositsioon tuleb klaasseintega. Värniku sõnul on näiteks lõvidele ette nähtud nelja sentimeetri paksune klaas.

Potentsiaalsetelt ehitajatelt ootab Tallinna kultuuriväärtuste amet pakkumisi 15. novembriks, võitja valitakse madalaima pakkumise alusel. Värnik tunnistas, et selline valikukriteerium on põhjustanud loomaaiale probleeme ehitiste kvaliteedi osas.

25. oktoobriks ootab amet pakkumisi ka loomaaia elevandimaja välisrajatiste ehitamiseks. Värniku sõnul soovitakse rajada emastele kaks suurt välisaeda ning isasele eraldi boksid. Ta avaldas lootust, et see võiks olla esimene samm teel elevandibeebide poole. Ühtlasi on see üks osa afrikaaniumi plaanidest.  BNS

13 Oktoober 2004
  Kommentaarid