Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kolmandik eestimaalastest peab Juhan Partsi kogenematuks
Peaminister Juhan Parts on kogenematu, tavainimeste jaoks kauge ning vaatab inimestele ülalt alla, leiab umbes kolmandik eestimaalastest septembri lõpus läbi viidud arvamusuuringu põhjal.

Nii negatiivset hinnangut ligi tuhande juhuvaliku alusel küsitletud inimese hulgas ei pälvinud ükski teine Eesti suuremate erakondade liidritest, kelle mainet Turu-uuringute AS uuris, kirjutas Postimees.

Keskerakonna liidrit Edgar Savisaart hindasid inimesed väga vastuoluliselt. Enamik vastanutest tõi esile tema tugevaid juhiomadusi, tugevat iseloomu ja Eesti probleemide mõistmist, kuid kahtlustas teda samas diktaatorlikkuses.

Eurovoliniku kohale asuvat Siim Kallast ja europarlamendi saadikut Tunne Kelamit iseloomustasid inimesed eelkõige positiivse alatooniga omadustega.

Kallase puhul arvasid küsitletud, et ta mõistab maailma probleeme ja on võimekas juht. Kelami puhul toodi välja patriootlikkust.

Rahvaliidu juhi Villu Reiljani ning sotsiaaldemokraatide liidri Ivari Padari puhul mainisid inimesed, et nemad mõistavad Eesti probleeme. Samas ei osanud ligi veerandik küsitletuist neid üldse iseloomustada.

Parts tunnistas küsitluse tulemusi kommenteerides, et on poliitikas olnud vaid kaks aastat ning see on liiga lühike aeg, et Eesti inimestega korralikult tuttavaks saada.

"Mul ei ole oma mainekujundusmeeskonda ja võimalik, et olengi imidži küsimustele liiga vähe tähelepanu pööranud," nentis Juhan Parts. Samas säilitas peaminister optimismi tuleviku suhtes, meenutades tuntud ütlust - tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus.

Tartu ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni õppejõu ja suhtekorraldaja Kaja Tampere sõnul tuli Res Publica välja uue poliitika loosungiga, võitis sellega valijate toetuse, kuid inimeste tegelikke mõtteid ja soove pole valitsemise ajal jälginud.

Tampere hinnangul peaks peaminister pöörama rohkem tähelepanu rahvalt tagasiside saamisele. "Parts peaks kuulama ja kuulda võtma inimesi ning kuuldust oma järeldused tegema," soovitas õppejõud.

Samuti tuletas Tampere Partsile meelde suhtekorralduse üht põhitõde, mille järgi tuleb õppida tunnistama oma vigu, kui midagi on halvasti läinud.

Sotsioloog Juhan Kivirähki hinnangul olid uuringu tulemused igati ootuspärased, eriti seetõttu, et Lihula sündmuste vastutus langes eelkõige Partsi õlgadele.

Kivirähk soovitas Res Publical mitte rõhuda ühele liidrile, vaid näidata, et erakond koosneb paljudest toredatest inimestest.

"See oleks kindlasti uut tüüpi erakonna tee," pakkus ta. Samas nentis Kivirähk, et mitmekesine pilt on rahvale raskem hoomata ning garanteeritud eduvalemit ei ole.

Savisaar lausus Postimehele, et ise ta end diktaatorlikuks ei pea ning on uuringu tulemustega rahul.

"Neljast välja toodud iseloomujoonest on diktaatorlus ju kõige väiksema kaaluga," märkis Keskerakonna liider. "Eesti poliitikud ei ole kindlasti mitte diktaatorlikud, vaid suuremas osas sültja iseloomuga slikerdajad, kes mõtlevad vaid üksteise toolijalgade läbisaagimisele."

Kui kogenematu ja rahvakauge poliitiku muljest on Partsil spetsialistide hinnangul võimalik vabaneda, siis Savisaarel on oma imidži negatiivsemat osa nii Tampere kui Kivirähki sõnul tõenäoliselt raske muuta. Suhtekorraldaja hinnangul võib Savisaare karmi käe maine olla samas isegi taotluslik.

Sotsioloogi arvates jääbki Savisaar Eesti poliitikas kolliks, kellega lapsi hirmutatakse. BNS

14 Oktoober 2004
  Kommentaarid