Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Riik sulgeb raha säästmiseks Maardu noortevangla
Seaduse vastu eksinud noormehed jäävad vanglate haiglaks planeeritud majja kooliaasta lõpuni, tulevikus hakkab riik noori ilmselt Tartu vanglasse saatma.

"See oli nagu välk selgest taevast," lausus vangla direktor Valeri Kravets, kes samuti tööst ilma jääb. "Oli jutt, et meie vangla tegutseb Jõhvi vangla valmimiseni. Jõhvis pole ehitust isegi veel alustatud."

Direktor kinnitas Eesti Päevalehele, et peab Maardu vanglat üheks paremaks Eestis. "Oleme süsteemi ülesehitamisega palju vaeva näinud," ütles ta. Ta lisas, et praegu kinnipidamisel olevaid poisse uudis ei puuduta, sest nad vabanevad õppeaasta lõpuks ega pea uude vanglasse kolima. Noorte vahistatute arv on tema sõnul viimasel ajal mõnevõrra vähenenud.

Vanglale osteti Hollandi fondide abiga spordisaali, käsitöö- ja õppeklasside sisustus. "Hollandlased käisid hiljuti vaatamas ja rõõmustasid, kui hästi kõik töötab. Olime neile sunnitud ütlema, et varsti enam mitte," rääkis Kravets.

Vangla töötajad peavad raiskamiseks ka riigi poolt võimaldatud koolituskulusid, kui personali edaspidi rakendada ei kavatseta. Sotsiaaltöötaja Erkki Jaakre sõnul võimaldas vangla koostöös Maardu gümnaasiumiga kinnipeetavatele korraliku koolihariduse.

Peamiselt koondatakse juhtivtöötajad. "Töötu," ohkas Kravets oma tulevast staatust nimetades. "Olen saanud mõne pakkumise, aga need on solvavad, sest sisuliselt on tegemist kohaga, mis on ainult natuke valvurist kõrgem."

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Kristi Künnapas selgitas, et tegemist on Maardu vangla ühendamisega Tallinna vangla süsteemi. Põhjuseks on tema sõnul administratiivkulude vähendamine. Aasta jooksul võimaldab see kokku hoida 1,84 miljonit krooni. Praegune lagunev vanglate haigla neelab igal aastal riigi rahakotist 25 miljonit krooni.

"Pole veel täpselt otsustatud, kas Maardu vangla hoonesse tuleb vanglate haigla," rääkis pressiesindaja, "igal juhul ei koli poisid välja enne hiliskevadet." Ta kinnitas, et kui noorukid edaspidi Tartu vanglasse suunatakse, jäävad neile alles head võimalused kutseõppeks. "Tartu vanglal on väga nutikas ruumiplaneering, sinna saab vajadusel inimesi juurde paigutada," lausus ta.

Tartu vangla asedirektor Jaan Luberg ütles, et pole saanud ametlikku kinnitust, nagu suunataks noored kurjategijad edaspidi neile. "Eks me siis peame ruumi tegema, sest kõik peavad ära mahtuma," tõdes ta. Lubergi kinnitusel tegutseb Tartu vanglas ka kool, nii et hariduse omandamine noorukitel pooleli ei jää.

Praegu on Eestis kaheksa kinnist vanglat ja üks avavangla: Keskvangla, Tallinna, Maardu, Murru, Ämari, Harku, Viljandi ja Pärnu vangla ning Rummu avavangla. Seisuga 1. jaanuar 2002 oli Eesti vanglates 4775 kinnipeetavat. Samas peaks normatiivide järgi kinnipidamiskohti vanglates olema vaid 2792.

Maardu vanglas viibib praegu 86 noormeest vanuses 14-21 aastat. Neist enamik on pärit venekeelsetest perekondadest. Keskmine karistusaeg noortevanglas on kuus kuud. BNS

16 Oktoober 2004
  Kommentaarid