Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kerry: presidendina taotlen idaeurooplastele viisavabadust

Ameerika Ühendriikide demokraatide presidendikandidaat John Kerry ütles esmaspäeval avaldatud intervjuus, et presidendina taotleks ta Poola ja teiste endiste kommunistlike riikide suhtes viisanõude tühistamist.

Reutersi teatel ütles Kerry usutluses Poola päevalehele Gazeta Wyborcza ja USA-s ilmuvale poolakeelsele ajalehele Nowy Dziennik, et ta taotleks presidendina viisanõude tühistamist riikide suhtes, kes on kindlalt liitunud EL-i ja NATO-ga.

"See on julge idee ja ma mõistan, et see võib olla seotud tõsiste bürokraatlike ja juriidiliste takistustega," lisas Kerry. Presidendikandidaat märkis samas, et ka NATO laienemine Poolasse ja teistesse Kesk- ja Ida-Euroopa riikidesse oli julge plaan, mis nõudis suurt pingutust ja ajakulu.

Viisavabaduse küsimus on halvendanud Washingtoni suhteid paljude liitlaste, eriti Poolaga, kes on aktiivselt toetanud USA juhitud sõda Iraagis. Lisaks Poolale on ka Tšehhi avaldanud aktiivset survet viisanõude tühistamiseks, mingit edu pole aga saavutatud.

EL-i riigid, kelle kodanikelt USA viisat nõuab, on Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Küpros, Malta ja Kreeka. Neist üheksa esimest astusid EL-i tänavu 1. mail. EL-i uutest riikidest on USA-ga viisavabadus ainult Sloveenial.

Ühendriikide ametnikud ei ole seni soovinud prognoosida, millal need kümme riiki võidakse kaasata viisavabaduse programmi, kuid on rõhutanud, et riike vaadatakse pigem üksikult kui mingi grupina.

USA viisavabadusprogrammi (VWP) rakendamise võtmetingimus on, et mitteimmigratsiooni viisadest keeldumise protsent jääks alla kolme. Kandidaatriikidele aga võidakse esitada teisigi nõudmisi, sealhulgas masinloetavate passide kasutuselevõttu.

Programm annab selles osalevate riikide kodanikele võimaluse viibida viisata Ameerika Ühendriikides turistina või ärieesmärgil kuni 90 päeva.  BNS

25 Oktoober 2004
  Kommentaarid