Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Reiljan kaitses Lihula ausamba mahavõtmist
Rahvaliidu esimees Villu Reiljan nimetas pühapäeval Pärnus erakonna kongressil Lihula ausamba mahavõtmisel tekkinud rahutusi kahetsusväärseks, kuid tema sõnul oli samba mahavõtmine vajalik.

Reiljan ütles kongressil peetud ettekandes, et Lihula mälestusmärk oli püstitatud kas mõtlematult või väga hoolikalt kaalutledes.

"Esimesel juhul oli tegu äärmise rumalusega, teisel puhul pidi kaalutlejatel olema soov kahjustada Eesti Vabariigi mainet kogu Lääne kultuuriruumis, kus Teise maailmasõja aegset Saksa mundrit kandval sõduril on väga selge kuulsus," sõnas Reiljan.

Tema sõnul on see kuulsus teiste rahvaste ühisteadvuses sama sügavalt sees kui küüditamisvagun eestlaste omas ja muuta ei ole seda võimalik. Reiljani sõnul on ajalooline tõde see, et Jalta konverentsil olid Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia ja Nõukogude Liit kohal, kuid Hitlerit sinna ei kutsutud.

"Loomulikult ei tähenda see seda, et Rahvaliidul oleks tarvis olnud tormata Lihula mälestusmärki maha võtma. Ma ise küsisin valitsuse istungil, kas meil on mingigi võimalus see sinna jätta. Nii peaminister kui välisminister kinnitasid, et mingit sellist võimalust ei ole, Euroopa ei mõistaks meid iialgi," lausus Reiljan.

Ta märkis, et valitsus oustas neile kinnitustele tuginedes Lihula mälestusmärgi maha võtta ja siseminister Margus Leivo sai Juhan Partsi allkirjaga korralduse. Rahvaliidu esimehe sõnul ei ole üheski demokraatlikus riigis siseministril võimalik eirata valitsuse korraldust, see oleks mäss.

Reiljan nentis, et Lihulas 2. septembri pärastlõunal ja õhtul juhtunu on kahetsusväärne ja siseminister Margus Leivo on inimeste tunnete riivamise pärast Lihula rahva ees avalikult vabandanud.

"Lihula sündmustega seondub veel üks seik, mis väärib põgusat käsitlemist, nimelt Mart Helme erakonnast väljaheitmine. Teda ei heidetud välja mitte selle pärast, et ta erakonna jaoks valusa teema tõstatas, vaid selle pärast, et ta kõige jõhkramal ja omakasupüüdlikumal moel rikkus erakonna põhikirja ning erakonnakaaslasest ministri nõunikuna lõi noa selga oma võitluskaaslasele," sõnas Rahvaliidu esimees.

Tema sõnul oli tegemist puhtalt usaldusküsimusega, sest usaldada ei saa meest, kes lühiajaliste isiklike eesmärkide nimel tallab jalge alla pikaajalised ühised eesmärgid.

"Selle teema kokkuvõtteks soovin tõdeda, et kahtlemata oli tegemist emotsionaalselt äärmiselt ebameeldiva intsidendiga, kuid me peame siiski puude taga metsa nägema. Eesti Vabariigil puudus õigus ja võimalus oma ajaloovalude pärast solvata kaasvõitlejaid ja partnereid," rääkis Reiljan.

Ta märkis, et Eesti rahvas peab suutma oma hinges Teise maailmasõja lõpetada ning Rahvaliit töötab selle nimel, et püstitada ausammas kõigile Eesti vabaduse eest võidelnud meestele, sõltumata mundrist, mis neil seljas oli. BNS

14 November 2004
  Kommentaarid