Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Välisminister sai õiguse lõpetada teabe salastatus
Valitsus andis neljapäeval välisministrile õiguse kustutada teatud "piiratud" ja "konfidentsiaalse" tasemega riigisaladuseks oleva teabe salastatus enne tähtaega.

Välisminister sai õiguse lõpetada mõnel juhul sellise teabe salastatus, mille avalikustamine ei kahjusta välissuhtlemist ja Eesti julgeolekut.

Piiratud tasemega teave on muu hulgas välisministeeriumi kogutud teave välisriikide ja rahvusvaheliste organisatsioonide kohta, välja arvatud teave, mille avalikustamine ei kahjusta välissuhtlemist, teatas BNS-ile valitsuse pressiesindaja.

Seda teavet sisaldav teabekandja tuleb riigisaladuse seaduse kohaselt salastada 30 aastaks. Praktika on näidanud, et selle sätte alusel salastatud teabekandjad sisaldavad tihti teavet, mille salastamise vajadus möödub teatud sündmuse saabumisega.

Seetõttu langeb salastamise põhjus sageli ära varem kui seaduses sätestatud 30 aastat ning sellises olukorras ei ole teabekandjate salastamine 30 aastaks vajalik.

Konfidentsiaalse tasemega riigisaladus on muu hulgas välisministeeriumi, sealhulgas välisesinduste valve- ja sidesüsteemide plaanid.

Seaduse järgi salastatakse selline teave 50 aastaks. Välisesinduste ruumide vahetumisel jäetakse sinna enamasti maha vana arvuti- ja sidevõrkude kaabeldus, mis ruumide üleandmisel kujutaks mõningatel juhtudel lisaväärtust, kui neil oleks juures ka joonised.

Seega peaks pärast välisesinduse ruumide üleandmist olema võimalik sellise teabe salastatus enne tähtaega kustutada, kui see ei kahjusta välissuhtlemist ega kujuta ohtu Eesti julgeolekule. Arvuti- ja sidevõrkude jooniste avalikustamiseks on eelnõu järgi vaja välisministeeriumi diplomaatilise julgeoleku- ja infotehnoloogiaosakonna vastavasisulist nõusolekut.  BNS

18 November 2004
  Kommentaarid