Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Putini üleskutse vastasel pöördumisel on sada allkirja
Pöördumisele maailma riigijuhtidele soovitusega kaaluda osavõttu võidupüha tähistamisest 9. mail Moskvas, on saja saadiku seas alla kirjutanud ka europarlamendi asepresident ja väliskomisjoni esimees.

Nelja europarlamendi konservatiivist saadiku, kelle seas oli ka Tunne Kelam, novembri keskel algatatud avalikule pöördumisele on alla kirjutanud sada parlamendisaadikut, sealhulgas ka parlamendi asepresident Saryusz-Wolski, väliskomisjoni esimees Elmar Brok ning mitu rahvusdelegatsiooni juhti.

Peale Kelami on Eesti europarlamendi saadikutest pöördumisele alla kirjutanud Toomas Savi ja sotsiaaldemokraat Andres Tarand, teatas BNS-ile Euroopa Rahvapartei ja demokraatide fraktsiooni (ERP-ED) pressiesindaja.

Pöördumisele on oma allkirja andnud teiste hulgas Soome, Rootsi, Suurbritannia ja Itaalia delegatsioonide juhid, samuti Michael Gahler ja Alfred Gomolka (Saksamaa), Guntars Krasts (Läti), paljud Leedu, Saksamaa ja Ungari ning teiste riikide esindajad.

Järgmise aasta 9. mail tähistatakse Venemaal Natsi-Saksamaa üle saavutatud võidu 60. aastapäeva. Venemaa president Vladimir Putin kutsus sel puhul Moskvasse paljude maade riigipead, sealhulgas Baltimaade presidendid.

Euroopa parlamendi saadikute Kelami, Aldis Kuškise (Läti), Vytautas Landsbergise (Leedu) ja Christopher J. P. Beazley (Suurbritannia) algatatud pöördumine on suunatud maailma riigijuhtidele.

Pöördumises palutakse kaaluda riigijuhtidel hoolikalt Putini üleskutse tagamaid ning 9. mai tähendust Euroopa riikide ajaloos, esmajoones Baltimaades ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikides.

"Vene Föderatsioon on Nõukogude Liidu õigusjärglane, ometi on ta jätkuvalt kõrvale hiilinud kohustusest võtta vastutus Nõukogude Liidu kuritegude eest inimsuse vastu ning naaberriikide suhtes. Tõese ajaloo kontekstis tähistab Moskvas 9. maiks 2005. aastal planeeritud kõrgetasemeline üritus mitte Teise maailmasõja lõppu, vaid pigem nõukogude okupatsioonide ning totalitaarse kommunismi kuritegude heakskiitu," seisab pöördumises.

Pöördumises märgitakse, et Nõukogude Liit aitas natslikul Saksamaal vallutada suuremat osa vabast Euroopast, varustades Saksa armeed ja sõjatööstust kütuse, toidu ja muu strateegilise toorainega ning samal ajal sooritas kokkuleppel natsliku Saksamaaga agressiooni Poola, Soome, Eesti, Läti, Leedu ja Rumeenia vastu.

"Peame vajalikuks kõigile meenutada Baltimaade ning teiste Kesk- ja Ida-Euroopa riikide traagilist ajalugu aastatel 1939-1991, perioodi, mille vältel Nõukogude Liit sooritas takistamatult totalitaarse kommunismi kuritegusid," seisab pöördumises.

Putini kutsele vastavatel valitsusjuhtidel on oluline teha selget vahet ühelt poolt austust vääriva kangelaslikkuse ja toodud ohvrite ning teiselt poolt vajaduse vahel distantseeruda Balti riikide seadusevastasest okupeerimisest ning Kesk- ja Ida-Euroopa riikide vägivaldsest ikestamisest, kirjutavad pöördumise algatajad.

Natsi-Saksamaa kapituleerus 8. mail 1945. aastal ning seda peetakse Teise maailmasõja lõppemise päevaks Euroopas. Nõukogude väed purustasid 9. mail Praha all vastupanu jätkanud Natsi-Saksa väed, mistõttu Venemaa tähistab võidupüha 9. mail.

Teistes Euroopa riikides tähistatakse 9. mail Euroopa päeva.  BNS

23 November 2004
  Kommentaarid