Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Saksamaa president toetas ühtset Vene-poliitikat
Euroopa Liidul peab olema Venemaa suhtes ühtne välispoliitika, kinnitas Saksamaa liidupresident Horst Köhler.

"Venemaa peab ka aru saama, et näiteks piirilepingu sõlmimine Eesti ja Lätiga ei ole ainult kahepoolsete suhete, vaid kogu Euroopa Liitu puudutav teema," ütles Eestis ametliku visiidil viibiv Köhler kohtumisel peaminister Juhan Partsiga kolmapäeval.

Köhleri ja Partsi kohtumisel peatuti pikemalt Euroopa Liidu konkurentsivõime tõstmise küsimustel, samuti Euroopa Liidu ja Venemaa suhetel ning olukorral Ukrainas, teatas BNS-ile valitsuse pressiesindaja.

Lisaks käsitleti kohtumisel ka riikide kahepoolseid suhteid ning arenguid Läänemere regioonis laiemalt.

"Euroopa peab tegema kõik endast oleneva, et toetada demokraatlikest tavadest kinnipidamist ja aidata kaasa tekkinud pingete leevendamisele," ütles peaminister Ukraina olukorra kohta.

President Köhler jagas peaministri muret ja arvas, et Euroopa peab olema valmis võtma Ukrainas toimuva osas suurema vastutuse kaitsmaks demokraatlikke väärtusi.

Kolmapäeval külastasid liidupresident, Eva Köhler ja presidendipaari saatjaskond Tallinna raekoda, kus neid võttis vastu Tallinna linnavolikogu esimees Maret Maripuu.

Saksamaa liidupresident saabus Eestisse teisipäeva õhtul ning kohtus president Arnold Rüütliga.

Kadrioru lossi ees aset leidnud ametlikule vastuvõtutseremooniale ja presidentide neljasilmavestlusele järgnenud kohtumisest võtsid osa ka delegatsioonid.

Kohtumisel arutati Eesti ja Saksamaa suhteid nii kahepoolsel, Läänemeremaade Nõukogu kui ka Euroopa Liidu raames toimuva koostöö tasandil.

Mõlemad riigipead kinnitasid, et suhetes Euroopa Liidu naabritega peame kõnelema ühehäälselt. Kohtumisel käsitleti ka Via Baltica ja Rail Baltica projekti.

Pidulikul õhtusöögil peetud kõnes tänas Rüütel Saksamaad toetuse eest Eesti liitumisele Euroopa Liidu ja NATO-ga.

"Minu südamesooviks oli võimalikult ruttu oma ametisseastumise järel teid külastada ning mul on hea meel, et see õnnestus," ütles Köhler. "Meile sakslastele on tähtis teie arvamus, teie hääl. Seejuures võivad teie seisukohad meie omadest mõnes küsimuses ka erineda. Kuid just selles seisnebki Euroopa tugevus, et parimate tulemusteni saame me jõuda avatud ja intensiivses diskussioonis," ütles liidupresident.

Rüütel kutsus Saksa presidendi järgmise aasta juunis Tartusse Jaani kiriku taasavamisele, mille taastamist on Saksamaa toetanud.

Köhler ütles, et kui ta ajakava lubab, tahab ta kindlasti tulla. "Kaunis küllakutse kinnitab Saksa ja Eesti kultuurisidemete kestvust ning seda, et Eesti kuulub kristliku õhtumaa tuumikusse," märkis ta.

Saksamaa liidupresident lahkub Eestist kolmapäeval.  BNS

24 November 2004
  Kommentaarid