Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

End õhkinud mees soovis sihilikult politseinikke rünnata

Ööl vastu neljapäeva end Tallinnas Õismäel politseiautos õhku lasknud 50-aastane Jevgeni soovis sihilikult politseinikke rünnata, kinnitab enesetapja käitumist analüüsinud politsei.

Politseipeadirektor Robert Antropovi sõnul ei juhtunud plahvatus ettevaatamatusest ega juhuslikult, vaid tegemist oli konkreetse rünnakuga politseinike vastu.

"Politseinike tegevusele ei saa Õismäel toimunud juhtumis midagi ette heita, keegi ei käitunud valesti, kõik järgisid turvanõudeid, kuid tegemist oli lihtsalt isikuga, kes soovis end tappes võimalikult palju kahju tekitada," ütles Antropov neljapäeval ajakirjanikele.

Antropov rõhutas, et sündmused Õismäel arenesid nii, et korrakaitsjatel ei avanenud võimalust asuda pommiga mehega läbirääkimistesse või suunata teda paika, mis oleks olnud kõigile ohutu.

Põhja ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Martin Hirvoja ütles "Aktuaalsele kaamerale", et plahvatuse põhjustanud mehel olid ümber keha seotud trotüüli ja ammoniidi sarnased pulgakesed. Tema sõnul vastas plahvatuse tugevus umbes ühe kilogrammi trotüüli ekvivalendile.

Põhja prefekti Raivo Küüdi sõnul said traagilised sündmused Õismäel alguse kell 2.48, kui politsei juhtimiskeskusesse saabus abiteade Õismäe tee 23 majast. Helistaja teatas, et ühe korteri rõdul on võõras isik, mistõttu reageeris juhtimiskeskus telefonikõnele kui võimalikule korterivargusele ja saatis sündmuskohale ühe politseipatrulli.

Kell 2.54 sündmuskohale jõudnud politseinikud leidsid maja trepikojast eest naise, kes teatas, et tema korteris on ohtlik mees, ja palus politseinikel ta sealt minema viia. Korrakaitsjad nägid korteris agressiivselt käitunud meest, kelle avatud jopehõlmade vahelt paistis ümber keha pandud lõhkeseadeldis.

"Mees loopis asju ja karjus, et kui politseinikud ei lahku, siis määrib ta kõiki mööda toa seinu laiali," ütles Küüt neljapäeval ajakirjanikele.

Politseinikud taandusid korterist, sulgesid ukse ja jätsid ohtliku mehe korterisse. Siis teatas aga koridoris olnud naine, et korteris on veel üks isik, ja sellal, kui üks politseinik naist eemale talutas, sisenes teine korrakaitsja taas korterisse.

"Politseinikul õnnestus pommi kandnud mehega kontakt saavutada, nad väljusid korterist ja suundusid maja välisukse poole," ütles Küüt.

Välja jõudes pistis pommiga mees aga jooksu ja kadus pimeduse varjus politseinikel silmist. Samal ajal kogunes sündmuskohale abijõude, kohale olid kutsutud ka demineerijad ja spetsiaalne läbirääkija.

Politseinikud asusid meest otsima ja sündmuskohta sisse piirama. 5-10 minuti pärast väljus mees ühe maja nurga juures ootamatult pimeduse varjust ja suundus otsusekindalt talle kõige lähemalt olnud politseiauto poole. Pimeduse tõttu polnud autos olnud politseinikel võimalik neile lähenenud meest näha.

"Pommi kandnud mees rebis lahti politseiauto kõrvalistuja ukse ja surus end sõiduki salongi. Samal ajal hüppas auto roolis olnud politseinik sõidukist välja, haaras relva ja suundus ümber auto kõrvalistuja ukse suunas," ütles Küüt.

Autosse tunginud mees hoidis sõidukisse jäänud politseinikul käega ümber kaela kinni ega lasknud tal autost väljuda. Samal ajal käskis ta korrakaitsjatel relvad maha panna, hoides ise kätt lõhkeseadeldise päästikul.

"Kõik toimus väga kiiresti, politseinikud märkasid heledat valgussähvatust ja seejärel käis võimas kärgatus," ütles Küüt.

Tema sõnul oli olukord sündmuskohal selline, et politseinikel polnud võimalik juhtunut rahumeelselt lahendada ega pommi kandnud mehega läbirääkimistesse asuda.

Põhja ringkonnaprokuratuur tegi kindlaks, et plahvatuse põhjustas 50-aastane kodakondsuseta vene rahvusest Jevgeni. Mees on varem kriminaalkorras kohtulikult karistatud.

Kaks inimelu nõudnud plahvatuseni viinud sündmused said esialgse versiooni järgi alguse varem huligaansuse eest kohtulikult karistatud mehe ja tema naistuttava omavahelisest tülist.

Plahvatus toimus politseisõidukis kell 3.22. Surma sai Põhja politseiprefektuuri korrakaitseosakonna kiirreageerimistalituse künoloogiateenistuse konstaabel Julia Gorbatšjova, kes jäi autosse õhkijaga kahekesi. Vigastada saanud politseinikud viibisid politseiauto kõrval. Plahvatuses sai surma ka politsei teenistuskoer.

Viga saanud politseinikest on ühe seisund üliraske, kahel raske. Põhja-Eesti regionaalhaigla pressiesindaja Kristjan Hamburgi sõnul viibib üliraskes seisundis 39-aastane mees Mustamäe haigla intensiivravi osakonnas narkoosis ning on kunstlikul hingamisel.

"40-aastase meesterahva seisund on raske ning ta viibis operatsioonil. Kolmas kannatanu on 25-aastane meesterahvas, kelle seisund on samuti raske, kuid stabiilne," ütles Hamburg BNS-ile.

Vigastada saanud politseinikest on kaks kontaktsed.

Politseibussi plahvatust asus uurima kaitsepolitsei. Kriminaalasi algatati karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb inimese surma põhjustamist lõhkeseadeldist kasutades.  BNS

25 November 2004
  Kommentaarid