Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Aidsivastasel päeval toimub mitu heategevat suurüritust
Kolmapäeval, 1.detsembril, ülemaailmsel aidsivastasel päeval tuleb Eestis mitu heategevat või temaatilist suurüritust.

Osalemisest ühel aidsivastasel üritusel on oma nädalakavas teatanud kolm ministrit, vähemalt kahele üritusele on kutse saanud kõik ministrid ja riigikogu liikmed.

Tallinnas Kaarli kirikus algab kell 19 traditsiooniline heategevuslik tasuta kontsert "Ava silmad", millel esinevad Pille Lill, Hanna-Liina Võsa, Hedvig Hanson, Riho Sibul, Hannah, Eesti Televisiooni tütarlastekoor ning XXI sajandi orkester ja dirigent Erki Pehk. Kontserdi eesmärk on teadvustada probleemi tõsidust.

Kontserdi patroon on peaminister Juhan Parts, kelle sõnul seisab Eesti vastakuti väga suure väljakutsega: peatada aidsi levik ja anda ravi haigestunutele. "Esimeseks sammuks siin on aidsi nakatumise ohu, reaalsuse teadvustamine. Eesti ei saa endale lubada hoolimatust," sõnas ta.

Pooleteisetunnisel kontserdil saab teha numbrile 9007725 helistades 25-kroonise annetuse, mis läheb HIV-positiivselt sündinud lastele meditsiinitehnika ostmiseks.

Tallinnas klubis Hollywood esietendub kell 14 Georg Malviuse lavastatud aidsiteemaline muusikal "Rent", milles mängivad Janika Sillamaa, Ele Millistfer, Maarja-Liis Ilus, Koit Toome, Andero Ermel, Vaiko Eplik ja Lauri Liiv.

Ministrite nädalakava kohaselt kavatsevad etendusel osaleda sotsiaalminister Marko Pomerants ning majandusminister Andrus Ansip. Korraldajate sõnul on osaleda lubanud ka kultuuriminister Urmas Paet ja justiitsminister Ken-Martti Vaher. Viimaste ametlikus nädalakavas osalemise kohta teadet ei ole.

Eesti Pereplaneerimise Liit korraldab koos tervise arengu instituudiga Tallinna, Tartu ja Narva ööklubides kolmapäeval heategevusliku üritustesarja "Armastuse terviseks!", millel esinevad tuntud muusikud ja raadiodiskorid. Üritustel jagatakse kondoome ja propageeritakse nende kasutamist, toetatakse turvalist seksuaalkäitumist ning hoiatatakse HIV-i nakatumise eest.

Ida-Virumaal Jõhvi gümnaasiumis avab Ida-Viru maavanem Ago Silde kell 10 Ida-Viru maavalitsuse korraldatava narkomaania ja HIV-i ning aidsi ennetamise alase aastakonverentsi "Meie ühine mure".

Sotsiaalminister Marko Pomerants annab kell 16.30 sotsiaalministeeriumis üle auhinna Tervist Edendava Idee Projekti (TEIP) korraldatud koolinoorte projektivõistluse parimatele osavõtjatele.

Aidsivastase päeva teemaline üritus toimub kell 19 ka Pärnu klubis Sunset.

22. novembri seisuga on Eestis registreeritud 4356 HIV-positiivset ja 66 aidsihaiget, neist enamus on 15-29-aastased noored. Tänavu on registreeritud 657 HIV-kandjat, neist seitse HIV-positiivset imikut ning 22 aidsihaiget. Tegelik HIV-positiivsete arv võib olla kuni poole suurem. Eesti on Euroopa riikidest üks suurima HIV-i levikuga riik.

Ülemaailmset aidsivastast päeva tähistatakse Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) eestvedamisel alates 1988. aastast, Eestis alates 1994. aastast.

Päeva eesmärk on pöörata kogu maailma tähelepanu HIV-i ja aidsiepideemia levikule, teadvustada, et nakatunud on kümned miljonid inimesed, tähtsustada ennetustööd ning mälestada aidsi surnud inimesi.  BNS

29 November 2004
  Kommentaarid