Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Iisraeli-Eesti suhete suurim kasvuruum on majanduses
Peaminister Juhan Partsi kahepäevane visiit Iisraeli keskendus kahepoolsete suhete süvendamise kõrval olukorrale Lähis-Idas ning Euroopa Liidu ja Iisraeli suhetele.

Kohtumisel Iisraeli kolleegi Ariel Sharoniga rõhutas Eesti peaminister, et Eesti ja Iisraeli suhted on head, koostöö on eriti hea kultuuri- ja haridusvallas, samas on palju kasvuruumi majanduskoostöö edendamisel.

"Eesti ja Iisraeli kaubavahetus on, arvestades mõlema poole potentsiaali, kahetsusväärselt väike," tõdes Parts valitsuse pressitalituse teatel.

Eesti liitumisel EL-iga laienes Eestile EL-i ja Iisraeli vabakaubandusleping, mis Partsi hinnangul aitab kaasa kaubavahetuse hoogustamisele, samuti võiks olla positiivne ajend majandussuhete elavdamiseks töös oleva kahepoolse topeltmaksustamise lepingu sõlmimine. Mõlemad peaministrid avaldasid lootust, et käimasolev visiit annab hea impulsi ärikontaktide süvendamiseks.

Kõneldes Lähis-Ida rahuprotsessist, hindas Sharon uue Palestiina juhtkonna ametisseasumist kui uut võimalust Lähis-Ida rahuprotsessi taaskäivitamiseks. Tuleva aasta jaanuaris toimuvad Palestiina valimised ning tahe peatada terroriaktid näitavad Sharoni sõnul, kas Iisraelil ja Palestiinal on võimalik kohtuda läbirääkimiste laua taga.

Iisraeli peaminister tutvustas plaani sulgeda Gaza maakitsusel asuvad Iisraeli asundused. "Iisraeli elanike lahkumine Gazast on oluline samm edasi," ütles Parts. Ta avaldas lootust, et see aitab kaasa Lähis-Ida kontakti rahumeelsele lahendamisele.

Ühtlasi väljendas Eesti peaminister arvamust, et Euroopa Liidul tuleb Iisraeli-Palestiina konflikti lahendamispüüdlustes leida suurem tasakaal.

Mõlemad valitsusjuhid nentisid, et antisemitismil ei ole tänapäeva demokraatlikes ühiskondades kohta.

Kõne all olid ka olukord Ukrainas, suhted Venemaaga ning IIsraeli sisepoliitiline olukord.

Parts avaldas kohtumisel Iisraeli presidendi Moshe Katsaviga lootust, et järgmisel aastal toimuvale president Katsavi Eesti visiidile tuleb kaasa ettevõtjate delegatsioon, et ärikontaktide sõlmimisel saaks sõnadest ka tegudeni jõuda.

Kohtumisel Knesseti presidendi Reuven Rivliniga olid Lähis-Ida rahuprotsessi ja Iisraeli-EL-i suhete kõrval kõne all ka Eesti lähiajaloo teemad. Parts peatus pikemalt Eesti riigi olukorral Teise maailmasõja eel ja järel ning riigi iseseisvuse üürikesel taastamisel 60 aastat tagasi enne taasokupeerimist Vene vägede poolt.

"Kutsun teid üles mõistma meie ajalugu ning mitte juhinduma hinnangute andmisel Eesti suhtes vaenulikust propagandast," rõhutas Parts.

Valitsusjuht külastas Jeruusalemmas paiknevat Yad Vashemi holokausti memoriaalkompleksi, kus toimus holokausti ohvrite mälestustseremoonia.

Parts käis ka Tel Avivi ülikoolis ning ühes tuntumas teaduspargis, riigi ja erakapitali koostöös finantseeritavas kõrgtehnoloogiafirmade inkubaatoris.  BNS

01 Detsember 2004
  Kommentaarid