Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Õiguskantsler andis tähtaja valimisliitude seadustamiseks
Õiguskantsler Allar Jõks tegi riigikogule ametliku ettepaneku seadustada valimisliidud, kuna on seisukohal, et erakonnaseadus ja kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus ei ole kooskõlas põhiseadusega.

Kui riigikogu ei ole 20 päeva jooksul andnud menetlusse vastavat eelnõu, lubas Jõks pöörduda riigikohtusse, kes peab otsuse langetama nelja kuu jooksul.

Õiguskantsler avaldas lootust, et riigikogu toetab tema ettepanekut ning ta ei pea riigikohtusse pöörduma. "Usun, et riigikogu usaldab oma valijat ning annab talle võimaluse ise otsustada, keda ta valib end esindama," teatas Jõks oma reedel riigikogule üle antud ettepanekus.

Ta märkis, et 1. jaanuariks peab valija ja kandideerija saama selguse ja kindlustunde, milliste reeglite järgi valimised toimuvad. "Vastasel juhul on ohus valimiste õigeaegne toimumine ning nende läbiviimine demokraatlike ja põhiseadusele vastavate tingimuste kohaselt," väitis Jõks, meenutades, et valimisõigus, õigus vabalt valida ja valitud saada on üks Eesti kodaniku põhiõigusi.

Riigikogu arutab õiguskantsleri ettepanekut järgmise nädala neljapäeval.

Õiguskantsler pidas vajalikuks sekkuda valimisliitude seadustamise küsimusse pärast seda, kui riigikogu hääletas 25. novembril menetlusest välja Isamaaliidu algatatud eelnõu valimisliitude osalemise lubamiseks kohalikel valimistel.

Õiguskantsleri taotluse peale tunnistas riigikohus 2002. aasta juulis kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse põhiseadusevastaseks osas, mis ei võimalda kodanike valimisliitude osalemist kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel.

Seejärel otsustas tollane riigikogu valimisliite 2002. aasta valimistel lubada, ent seadustas samas, et järgmistel valimistel 2005. aastal on valimisliidud keelatud.

Riigikogu Res Publica, Reformierakonna ja Keskerakonna saadikud on valimisliitude seadustamise vastu, koalitsiooni kuuluv Rahvaliit pole veel lõplikku otsust teinud. Sotsiaalliberaalid, sotsiaaldemokraadid ja Isamaaliit pooldavad valimisliitude lubamist.

Reformierakondlasest riigikogu õiguskomisjoni esimees Väino Linde on öelnud, et sellist õiguskantsleri seisukohta ei saa kuidagi toetada. "Niisuguse idee viljelemine peaks olema Eesti riigiõiguslikus arengus juba läbikäidud etapp," leidis ta.

"Valimisliitude puhul ei ole tegemist püsiva poliitilise vastutuse kandjatega, nagu seda on erakonnad Eesti poliitilisel maastikul. Valimisliit pannakse kokku üldjuhul ikkagi üheks konkreetseks valimiseks - kui nii-öelda projekt õnnestub, siis võib sellega jätkata, kui ei, moodustatakse uuteks valimisteks uus valimisliit. Valijate suhtes on see ebaaus," selgitas ta. BNS

01 Detsember 2004
  Kommentaarid