Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Pomerants: Euroopa Liit vajab ühtset aidsistrateegiat
Sotsiaalminister Marko Pomerantsi sõnul vajab Euroopa võitluseks HIV-i ja aidsiga ühtset strateegiat, mis määraks rahaliselt nii riikide omaosaluse kui ka EL-i antavad vahendid.

Pomerants lubas, et teeb Brüsselis vastava ettepaneku.

Sotsiaalministri sõnul on HIV üha enam tavainimeste haigus, ning kui vanasti võis armuöö lõppeda halvemal juhul abordiga, siis tänapäeval peavad noored oma vastutustundetu käitumise eest maksma esivanematest tunduvalt kõrgemat hinda.

Pomerantsi sõnul tuleks aidsivastases võitluses suuremat tähelepanu pöörata HIV-iga seotud eelarvamuste ja diskrimineerimise kaotamisele ning teadusliku HIV-alase uurimustöö edendamisele.

"Aidsihaiged ja viirusekandjad ei ole pidalitõbiste punt, kellest tuleks kauge kaarega mööda käia. Vähihaigetesse me ju ei suhtu põlastavalt ja nende jaoks on meil kaastunne olemas," sõnas Pomerants kolmapäeval Georg Malviuse lavastatud aidsiteemalise muusikali "Rent" esietendusel.

Sotsiaalministri sõnul võiks täheühendit HIV mõtestada lahti sõnadega "hoolivus", "inimlikkus", "vastutus" - nende omadustega inimene suudab hoida end ja oma partnerit nakatumise eest ning samu omadusi tuleks hukkamõistmise asemel rakendada ka juba nakatunud inimesega suheldes. Pomerantsi sõnul vajavad aidsihaiged toetust ja tolerantsust rohkemgi kui arstiabi.

Pomerants sõnas rahvusvahelisel aidsi vastu võitlemise päeval, et teeb järgmisel nädalal Brüsselis ministrite aidsiteemalisel debatil ettepaneku alustada Global Fundiga ühiseid läbirääkimisi, et taotleda keskmise sissetuleku ja suure aidsilevikuga Euroopa riikidele aidsivastaseks võitluseks raha.

Aidsi, tuberkuloosi ja malaaria vastu võitleva Global Fundi suuremaid rahastajaid on Euroopa Liit. Eestil on Global Fundiga 10 miljoni dollarine leping 2007. aastani.

Lisaks tõstatab Pomerants järgmisel nädalal Brüsselis küsimuse, kas Euroopa Komisjoni abiga on võimalik leida lahendust lähiaastatel Eestis üles kerkivale aidsihaigete antiretroviirusravi (ARV-ravi) küsimusele. Ühe inimese ARV-ravi maksab aastas 50.000 krooni ning Eestis kasvab lähiaastatel ravivajajate hulk ligikaudu tuhande inimeseni.

Aidsivastase päeva puhul toimub kolmapäeval kell 19 Kaarli kirikus heategevuskontsert "Ava silmad". Kell 14 algas klubis Hollywood aidsiteemalise heategevusliku muusikali "Rent" esietendus ning kell 22 on kondoomi- ja aidsialase info jagamise peod Tallinna, Tartu ja Narva ööklubides. Tartus süüdatakse aidsiohvrite mälestuseks kell 16 Kaarsillal küünlad, Tallinnas ja Sillamäel on avatud aidsiteemaline plakatinäitus ning Jõhvis ja Jõgeval toimub aidsiteemaline konverents.

Eestis oli 30. novembri seisuga 4360 HI-viiruse kandjat ja 66 aidsihaiget, neist enamik on 15-29-aastased noored. Tänavu on registreeritud 661 HIV-kandjat, sealhulgas seitse imikut, ning 23 aidsihaiget. Tegelik HIV-positiivsete arv võib olla kuni poole suurem. Eesti on Euroopa riikidest üks suurema HIV levikuga riike.

Ülemaailmset aidsivastast päeva tähistatakse Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) eestvedamisel 1988. aastast, Eesti ühines selle traditsiooniga 1994. aastal.

Päeva eesmärk on pöörata kogu maailma tähelepanu HIV-i ja aidsiepideemia levikule, teadvustada, et nakatunud on kümned miljonid inimesed, tähtsustada ennetustööd ning mälestada aidsi surnud inimesi.  BNS

01 Detsember 2004
  Kommentaarid