Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Tuiksoo soovib Eesti Viljasalve juhi vastutusele võtmist

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo pöördus AS Eesti Viljasalve nõukogu poole ettepanekuga esitada politseile kuriteoteate ja kontrollida, kas tolleaegne viljasalve juhatus oli hooletu oma kohustuste täitmisel ja pani seeläbi toime kuriteo.

"Kuna pankrotistunud AS Rakvere Viljasalve ja selle juhtorganite liikmete osas ei ole veel kriminaaluurimine lõpule viidud, siis ei ole hetkel otstarbekas AS Eesti Viljasalve juhtorganite vastu nõude esitamine, sest me ei tea, mil viisil ja mis ajal vili salvest kadus," ütles Tuiksoo.

Aastail 2003-2004 läks riigi julgeolekuvarust vilja kaduma ligi 15.000 tonni kokku 28 miljoni krooni eest. Rakvere Viljasalvest läks kaduma 14.079 tonni, maksumusega 26,6 miljonit krooni, Tamsalu veskitest 362,7 tonni, maksumusega 725.440 krooni, ning Jõgeva Viljasalvest 481,5 tonni, maksumusega 626.004 krooni.

Põllumajandusministeeriumi tellitud advokaadibüroo ekspertiis soovitas ministeeriumil kaaluda Rakvere viljavarguse eest kahjunõude esitamist ka AS-i Eesti Viljasalv tollasele juhtkonnale. Eesti Viljasalve juhatusse kuulus varguse ajal vaid Ago Soots.

Riigikontrolli hinnangul peaks viljavarguse tõttu tekkinud kahju kinni maksma oma tegevusetusega selle võimalikuks teinud AS-i Eesti Viljasalv nõukogu liikmed. Riigikontrolli tegevusriskide auditi pekontrolöri Jüri Kõrge sõnul peab vastutama just tol ajal ametis olnud nõukogu, mida juhtis kunagine põllumajandusminister Andres Varik. Nõukogusse kuulusid veel Marge Olju, Kurmet Müürsepp ja Ivar Sikk.

Praeguse seisuga aga peaksid kohtu ette astuma AS-ile Eesti Viljasalv vilja hoidmise teenust pakkunud Rakvere Viljasalve endised juhid Vladimir Semjonov, Martti Kedder ja Sergei Karakai. Eesti Viljasalv on esitanud kriminaalasja juurde 38 miljoni krooni suuruse tsiviilhagi. Rakvere kolmiku süüdimõistmisel läheks tsiviilhagi, kui kohus selle rahuldab, nende kanda.

Rahvaliitlasest põllumajandusminister Tiit Tammsaar astus märtsis viljavarguse skandaali tõttu tagasi, tema asemel sai ministriks Ester Tuiksoo.  BNS

10 Detsember 2004
  Kommentaarid