Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Hispaania nõuab kolmele keelele EL-is ametlikku staatust

Hispaania välisminister Miguel Angel Moratinos tegi esmaspäeval ettepaneku anda galeegi, baski ja katalaani keelele Euroopa Liidu ametliku keele staatus, kirjutas EL-i uudisteportaal EUobserver.

Ajalehe El Mundo andmetel esitas Moratinos vastava ettepaneku EL-i välisministrite kohtumisel Brüsselis, märkides, et baski ja galeegi keelt tuleks tunnustada ühenduse ametliku ja töökeelena.

Moratinos soovitas tunnustada ka katalaani keelt, mida kõneldakse väikeste erinevustega Kataloonias, Valencias ja Baleaaridel.

Hispaania samm järgnes Iiri valitsuse ettepanekule anda iiri keelele EL-i ametliku keele staatus.

Veebruaris on Hispaanias referendum EL-i põhiseadusleppe üle ning katalaani keele tunnustamise küsimus on üks põhjusi, miks Kataloonia rahvuslased ja vasakparteid on valmis EL-i põhiseadust tagasi lükkama.

Hispaania eurominister Alberto Navarro esitas neljast punktist koosneva kava, milles nähakse ette kodanike õigust esitada EL-ile kaebused oma emakeeles.

Madrid on teinud ka ettepaneku tõlkida osa EL-i seadusandlusest katalaani keelde ning anda sellest piirkonnast pärit Euroopa Parlamendi saadikutele õigus esineda istungil emakeeles.

EL-i ametlike keelte arvu suurendamiseks peavad sellega nõus olema kõik ühenduse 25 liiget.  BNS

14 Detsember 2004
  Kommentaarid