Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Hundid hirmutavad Kolga-Jaani inimesi
Kolga-Jaani vallas on lisaks lambakarjale tänavu sügisel huntide saagiks langenud kaheksa koera ning kiskjad liiguvad sealsetel teedel lausa keskpäeval.

"Tavaliselt on hundid siin liikvele läinud veebruaris, kuid tänavu on nad juba sügisel platsis," nentis Lalsi küla Mehusaare talu perenaine Rita Kask. Kui varem on huntide rada läinud mööda metsi, siis nüüd kõnnivad nad mööda teed, kirjutas Sakala.

Lalsi küla lapsed kardavad hommikul bussi peale minna, sest suure teeni jõudmiseks tuleb neil pimedas ligi kilomeeter maad kõndida.

Enamasti on huntide ohvriks sattunud koerad. "Meie koerad on õnneks ketis, neid pole hundid veel kaasa meelitanud," ütles Kask ja lisas, et huntide lähedust tundes muutuvad koerad hiirvaikseks.

Leie jahiseltsi esimehe Ain Andi sõnul on hundid selle sügise jooksul Kolga-Jaani valla maadel murdnud kolm jahi- ja viis talukoera. Ühe neist viisid hundid ära otse keti otsast.

Ant tõdes, et huntide arv on Kolga-Jaani ja Leie kandis tänavu järsult kasvanud. "Möödunud aastal oli siin vaid kaks hunti, kuid nüüd oleks nagu mingi laviin lahti pääsenud. Võib arvata, et ümbruses on 13-15 hunti," rääkis Ant. Veidi aega tagasi olid lumele jäetud jäljed jahimeestele aimu andnud kolmest karjast, millest üks oli kahe-, teine kuue- ja kolmas seitsmeliikmeline.

"Inimesed pahandavad, et miks me hunte ei küti, kuid meil pole selleks ju luba," rääkis jahiseltsi esimees. Ilma loata hundi tapmise eest tuleb tema sõnul maksta 6000 krooni trahvi.

Pärast seda, kui septembris hundid Kolga-Jaani vallas Oorgu külas paarkümmend lammast murdsid, olid sealsed jahiseltsid saanud keskkonnaministeeriumilt neli kahjustuskohtadele antavat hundijahiluba.

Palju teateid huntide julge tegutsemise kohta on saanud ka Kolga-Jaani vallavanem Kalevi Kaur. Vallavanem lubas, et vald teatab inimeste probleemidest keskkonnaministeeriumile ning palub neile lahendust leida. "Kui veel kahjustusi tekib, hakkame kindlasti omalt poolt võimalusi otsima, kuidas probleemi lahendada."

Ka Viljandimaa keskkonnateenistuse jahinduse spetsialist Johannes Luksepp nentis, et olukord on tõsine.

Möödunud nädalal otsustas Viljandi maavalitsuse juures tegutsev jahinduse töörühm keskkonnaministeeriumile esitada taotluse lasta tuleval aastal maakonnas kaheksa hunti. Hundijahihooaeg algab 1. jaanuaril.

Eelmisel hooajal ei saanud Viljandimaa jahimehed Luksepa sõnul ühtegi hundilaskmisluba, kogu Eesti peale jagati neid 16.

Erakorraliselt lubati Viljandimaal tänavu sügisel lasta kuus hunti. Kaks luba olid mõeldud Lilli piirkonnas küttimiseks, kus üks koer hundi saagiks langes, kuid need jäid kasutamata.  BNS

16 Detsember 2004
  Kommentaarid