Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eestis on füsioterapeute kuuendik vajaminevast
Eestis on umbes 150 aktiivselt tegutsevat füsioterapeuti, kelle abi vajab aastas ligi veerand miljonit inimest.

Eesti Füsioterapeutide Liidu president Priit Eelmäe ütles BNS-ile, et plaanide kohaselt oleks Eestis 2015. aastaks vaja 900 füsioterapeuti. Praegu on neid registris 233, kellest aktiivselt tegutseb umbes 150. Ta lisas, et Euroopas on 100.000 elaniku kohta keskmiselt 105,4 füsioterapeuti, Eestis aga 20.

Eelmäe sõnul on korralik füsioteraapia riigile kasulik, kuna sellest oleneb sageli, kui kiiresti jõuab inimene pärast haigust tööle tagasi.

Füsioteraapiat vajatakse tema sõnul peaaegu kõigi haiguste, eelkõige neurofüsioloogiliste ning lihassüsteemi- ja skeletihaiguste puhul.

Füsioterapeutide liidu hinnangul on eriala Eestis tugevalt alarahastatud ning haigekassa eraldab alla poole teenuse osutamiseks vajalikust rahast.

Eelmäe sõnul iseseisvat füsioteraapia teenust haigekassa hinnakirjas ei ole. Uues kulupõhises hinnakirjas oli see ette nähtud, kuid selle kehtestamise lükkas haigekassa neljapäeval teadmata ajaks edasi.

Eelmäe tõi võrdluseks eriala alarahastamise kohta ka Eesti füsioterapeudi 3000-4500-kroonise ning Ameerika Ühendriikide füsioterapeutide 76.500-kroonise kuupalga.

Füsioterapeudid seisavad ka probleemi ees, et nende eriala ei ole Eestis seadusega reguleeritud ning seda ei peeta meditsiini osaks. "Füsioterapeuti tuntakse mujal maailmas kui tervishoiu tippspetsialisti, Eestis ei ole füsioterapeut isegi tervishoiutöötaja," sõnas Eelmäe.

"Meil on juhtumeid, kus inimesele pannakse uus põlveliiges, kuid aasta pärast operatsiooni on ta endiselt kohmakas, sest teda ei ole viidud kokku füsioterapeudiga, kes õpetaks talle uue liigese õiget kasutamist," rääkis Eelmäe.

Ta lisas, et füsioteraapias peaks olema 80 protsenti juhtudest ambulatoorsed ning 20 protsenti haiglas ravitavad. Eestis jagunevad juhtumid aga pooleks ning tasuta taastusravi võimaldatakse inimesele minimaalselt.

Samuti on tema sõnul Eesti haiglates keskmiselt üks-kaks füsioterapeuti 35 patsiendi kohta, kuigi normaalne oleks kui ühel füsioterapeudil oleks viis kuni kaheksa patsienti.

Eelmäe sõnul tegutsevad füsioterapeudid mujal maailmas peale haigusjärgse ravi pakkumise ka preventatiivselt tervise- ja arstikeskustes, kus saaks nende poole pöörduda õla-, kaela- ja seljavaludega inimesed. Ta lisas, et praegu minnakse selliste probleemidega sageli massaa˛i, mis küll leevendab valusid, aga ei kõrvalda probleemi.

Füsioterapeudid tegelevad näiteks ravivõimlemise, elekterravi, ravimassaa˛i, ultraheli- ja vesiravi ning erinevate kombineeritud ravimeetoditega.

Laupäeval kogunevad Eesti füsioterapeudid üldkoosolekule, kus arutatakse edasisi tegevuskavu.

Ühtlasi antakse seal üle Eesti esimesed füsioterapeutide kutsetunnistused. Eelmäe sõnul peavad edaspidi kutseeksami tegema kõik füsioterapeudid. Eestis õpetatakse füsioteraapiat Tartu ülikoolis ja Tartu meditsiinikoolis.  BNS

16 Detsember 2004
  Kommentaarid