Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eestlased peavad tõsisemaks haiguseks aidsi
Eestlased peavad aidsi probleemseimaks haiguseks, kuigi tegelikult sureb Eestis sadu kordi rohkem inimesi südame- ja veresoonkonna haigustesse ning vähki.

Rahvusvahelises uuringus küsitletud Eesti elanikest nimetas 37 protsenti olulisima haigusena riigis HI-viirust ja aidsi. Järgnesid vähk 22 ja südamerabandus või infarkt 18 protsendiga, kirjutas Postimees.

Ühtlasi osutus Eesti Euroopas Portugali ja Venemaa kõrval ainsaks maaks, kus aidsi hinnati vähist suuremaks probleemiks.

Aastas haigestub Eestis vähki umbes kuus tuhat inimest ja sureb üle kolme tuhande. Suremusnäitajatelt jääb vähktõbi Eestis alla ainult südame- ja veresoonkonna haigustele, millesse sureb aastas ligi 10.000 inimest, moodustades üle poole kõigist surmajuhtumeist.

HI-viiruse kandjaid oli Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmeil 2003. aastaks Eestis surnud kokku 60, neist 19 aidsi ja ülejäänud narkootikumi üledoosi, südamerabanduse, vigastuste või muude asjaolude tõttu.

"Uurimustulemused rõõmustavad mind," sõnas TAI HIV/aidsi ekspert Kristi Rüütel. "Kuna küsitluses paluti vastajail spontaanselt nimetada oma riigi probleemseim haigus, tähendab see, et aidsiprobleem on Eestis inimeste teadvusesse jõudnud."

Seda, miks inimesed hindavad vähiohtu võrreldes vähki surijate arvuga suhteliselt madalaks, selgitas Põhja-Eesti regionaalhaigla onkoloogiakeskuse juhataja Vahur Valvere sellega, et Eesti riik on pööranud vähile põhjendamatult vähe tähelepanu.

"Riik pole vähiprobleemist aru saanud," ütles Valvere. "Valitsus peab kiirelt vastu võtma vähiprogrammi, mis meil juba aastaid valmis on."

Kokku enam kui 60 riigis Gallup Internationali koordineeritud uuringust ilmnes, et nii nagu Eestis hinnatakse aidsi/HIVi suurimaks terviseohuks valdavalt kolmandas maailmas, näiteks Lõuna-Aafrika Vabariigis, Keenias ja Ecuadoris.

Üle maailma näeb oma kodumaa kõige probleemsema haigusena vähki 42 protsenti vastanuist ning aidsi/HIVi 27 protsenti.  BNS

22 Detsember 2004
  Kommentaarid