Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Wos: Eesti ja USA suhted on tõusuteel
Ameerika Ühendriikide uue suursaadiku Aldona Wosi sõnul ei välista Eesti lõimumine Euroopa Liiduga tugevaid üleatlantilisi suhteid USA-ga.

Wos kirjutab Eesti Päevalehes ilmunud arvamusartiklis, et oma esimese nelja Eestis veedetud kuu jooksul on ta aeg-ajalt kuulnud väidet, et Euroopa Liidu liikmena peab Eesti valima, kas tugev partnerlus Euroopaga või üleatlantilised sidemed Ameerika Ühendriikidega.

Väidetakse, et edu ühel rindel tähendab tagasilööki teisel suunal, kuid see ei ole tõsi, kirjutab suursaadik. "Eesti partnerlus USA-ga on tõusuteel samaaegselt sellega, kui Eesti tugevdab oma sidemeid teiste Euroopa riikidega," märkis Wos.

Wos nendib, et kuigi Ameerika Ühendriikidel on olnud oma Euroopa partneritega erimeelsusi, kaalub ühendav osa lahutava üles.

USA toetas vankumatult Eesti ühinemist Euroopa Liiduga. Aidates oma kaitse-, välis- ja majanduspoliitika kaudu kaasa tugevama Euroopa ehitamisele, kujundab Eesti tõhusamat ja paremat partnerit ka USA-le, kirjutas Ameerika Ühendriikide suursaadik.

"Me näeme ka Eestit keskse partnerina meie ühisel teel tulevikku," kinnitas ta.

Ameerika Ühendriigid ja EL peavad tegema terrorismiga peetava sõja võitmiseks koostööd, et lõigata läbi terrorismi rahastamise allikad ja teha julgeolekuohud kahjutuks enne, kui need jõuavad Ameerika või Eesti pinnale.

Wosi sõnul tuleb selleks muu hulgas muuta reisidokumendid turvalisemaks ja kontrollida lennureisijate nimekirju võimalike terroristide leidmiseks, austades samas üksikisiku õigust eraelu puutumatusele. "Eesti on teinud sellel rindel USA-ga suurepärast koostööd," märkis ta.

Tema hinnangul saavad Euroopa Liit ja ka Eesti kaasa aidata Araabia-Iisraeli konflikti lahendamisele kahe turvaliselt kõrvuti elava demokraatliku riigi, Iisraeli ja Palestiina baasil.

Ka peavad USA ja EL aitama Afganistanil ja Iraagil läbi viia poliitilisi ja majanduslikke reforme ning andma neile riikidele toetust ülesehituse, julgeoleku ja valimiste vallas.

Suursaadiku sõnul pooldavad kõik Euroopa juhid ja parlamendid demokraatia võitu Iraagis. Selle tunnistuseks on ka Eesti väeüksuse viibimine Iraagis.

"Me täname Eestit tema pühendumise eest Iraagi missioonile ja täname Eesti kaitsejõudude personali raske töö eest, mida nad seal teevad," kirjutas suursaadik.  BNS

05 Jaanuar 2005
  Kommentaarid