Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Petserimaa toetusrühma juht oleks piiriteemaga ettevaatlik
Riigikogu Petserimaa toetusrühma juht Tiit Niilo soovitas Eesti ja Venemaa piiriteema taastõstatamisel ettevaatlik olla.

"Pole mõistlik huupi välja käia teemasid, mis tekitavad lahkhelisid," ütles Res Publicasse kuuluv Niilo reedel BNS-ile.

Toetusrühma juhi sõnul tuleks vältida nii keeruliste küsimuste emotsionaalset tõstatamist. "Riikidevahelistes suhetes tuleks eelkõige toetuda spetsialistidele ning asjatundjad peaksid ütlema, mida võib ja mis on saavutatav," lisas ta.

Niilo nentis, et mõistab piiri taga elavaid eestlasi ja setusid. Samas kordas ta, et nii oluline teema eeldab asjaajamist väga kõrgel, sest riikidevahelisi küsimusi ei saa lahendada lihtinimeste tasandil.

Toetusrühma juhiga on samal seisukohal rühma liige, sotsiaaldemokraat Ivari Padar. Ta ütles Võrumaa Teatajale, et loobumine piirilepingu sõlmimisest Venemaaga ning uute kõneluste alustamine poleks mõistlik, sest Eesti taotlusi ei mõistetaks.

"Vene välisministeerium mängiks selle väga efektselt meie vastu välja," ütles Padar. Ta lisas, et kui Eesti hakkaks Tartu rahu järgseid alasid nüüd tagasi nõudma, jääks Eestist jonnija mulje.

"Euroopa Liit ei saaks aru, miks pärast Luhamaa piiripunkti väljaehitamist nõuavad eestlased samasuguse tegemist Irboska taha," tõi ta piltliku näite.

Esmaspäeval koos olnud Seto kongressi vanematekogu saatis riigikogule, valitsusele ja presidendile pöördumise, milles tegi ettepaneku mitte sõlmida Venemaaga piirilepingut Eesti NSV piiri alusel.

Oma nõudmise toetamiseks korraldavad setud kaks piketti. Esimene tuleb 26. jaanuaril Tallinnas riigikogu ees, teine 2. veebruaril Tartu Vanemuise 35 hoone juures, kus 1920. aastal sõlmiti Tartu rahuleping Eesti ja Venemaa vahel.

Meeleavalduse üks eestvedajaid, Seto kongressi vanematekogu liige Ilmar Vananurm on BNS-ile öelnud, et Eesti peaks tagasi saama ligi 50 Petserimaa eesti küla.

Mullu novmbris pöördus ka riigikogus esindamata erakonna Põllumeeste Kogu juhatus valitsuse ja riigikogu poole avaldusega, milles tegi ettepaneku kuulutada lõppenuks mis tahes läbirääkimised Eesti-Vene piiriküsimustes, sest need on täiesti mõttetud ja kasutud.

Arvestades Eesti vabariigi õiguslikku järjepidevust ja territoriaalset terviklikkust, tuleb erakonna hinnangul lugeda ainukehtivaks 1920. aasta Tartu rahulepinguga kehtestatud riigipiir.

Võrumaa Teataja andmeil elab Venemaa Pihkva oblasti Petseri rajoonis paar tuhat eestlast ja setut. BNS

07 Jaanuar 2005
  Kommentaarid