Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Soome jätkab kohustuslikku väeteenistust
Soome ei lähe traditsioonide tõttu ja hirmust suure idanaabri ees kaasa Euroopas maad võtva kohustusliku sõjaväeteenistuse kaotamise trendiga.

Kahes Soome kaitseministeeriumi tellimusel tehtud uurimistöös leitakse, et väeteenistus jääb rahvusliku identieedi lahutamatuks osaks ja seda peetakse vajalikuks institutsiooniks, mis tagab soomlastele meelerahu seoses 1.300 km pikkuse Vene-piiriga.

"Tänapäeval kujutab russofoobia endast teatud mõttemalli, mis Soomes eksisteerib... Riiklikus väeteenistuses nähakse omamoodi kaitset," ütles ühe uuringu autor Kari Laitinen.

Kohustuslik sõjaväeteenistus sai Soomes alguse 1878. aastal, mil Soome oli autonoomne suurvürstiriik Venemaa koosseisus. Tänini nähakse selles Soome iseseisvusvõitluse alget.

Laitinen ütles, et külma sõja perioodil oli väeteenistus järjepidevuse, stabiilsuse ja turvalisuse märgiks. Soomlased peavad seda endiselt riigikaitse aluseks. Armees nähakse institutsiooni, mis edendab võrdõiguslikkust, harib ja teeb poistest mehed.

Mujal Euroopas on hakatud kalduma kutselise armee eelistamise poole, kuid Soomes hõlmab sõjaväeteenistus endiselt umbes 80 protsenti hääleõiguslikest meestest, kes viibivad väeteenistuses vähemalt kuus kuud.

Soome ei ole NATO liige.

Teise uurimuse autor Arto Nokkala märkis, et ainult Soome, Keeka, Küpros ja Türgi moodustavad oma kaitsejõud kohustuslikku väeteenistust ära kasutades.

"Kutselise armee mudel näib (Soomes) praegu võimatu," ütles Nokkala.

Reuters - BNS

13 Jaanuar 2005
  Kommentaarid