Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Balti õhuruumi kaitsmise mudel võib teatud juhul säilida
Suurbritannia asekaitseministri Ivor Caplini hinnangul võib Balti riikide õhuruumi kaitsmise praegune ajutine mudel teatud tingimustel säilida.

Balti riikidesse tehtud visiidi käigus Leetu jõudnud Caplin ütles BNS-ile, et praegu kasutatav mudel on normaalne meetod, mida NATO saab täiustada.

Ta meenutas, et Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi on kolme kuu kaupa kaitsnud Belgia, Taani ja Suurbritannia hävitajad ning praegu teeb seda Norra, keda varsti asendab Holland.

Caplini hinanngul pole tegemist mingi ebatavalise meetodiga.

Samas hoidus ta kindlalt kinnitamast, et selline süsteem võib jätkuda. Caplin ütles, et ei tahaks enneaegselt rääkida ei saadud kogemusest ega ka õhuruumi pikajalise kaitse tulevikust.

Aseministri sõnul poleks ühel riigil õige ette jõuda hoolikalt ettevalmistatavast otsusest, mille eesmärk on määratleda NATO õhuruumi kaitse.

NATO alustas oma hävitajate saatmist Zokniais asuvasse õhubaasi märtsis ning praegu on olemas 2006. aastani määratletud graafik liikmesmaade hävitajate paiknemisest Leedus.

Selle aja jooksul on kavas vastu võtta poliitiline otsus Balti riikide õhuruumi edasisest kaitsest.

NATO mõne analüütiku hinnangul pärineb praegune süsteem külma sõja aegadest ning nüüdisaegne tehnika võimaldaks Balti riikide õhuruumi kaitsmiseks rajada ka alliansi mõnel teisel liikmesriigil tugineva tõhusa süsteemi.

Leedu asjatundjate sõnul peab allians tagama kõikidele liikmetele võrdsetel standarditel põhineva süsteemi, mis tagaks ööpäevaringse kaitse seitsmel päeval nädalas.  BNS

13 Jaanuar 2005
  Kommentaarid