Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Adamkus: Moskvasse-mineku otsus nõuab diskussiooni
Leedu president Valdas Adamkus teatas neljapäeval, et langetab otsuse 9. mail Moskvas toimuvatel pidustustel osalemise kohta pärast laialdast diskussiooni.

"Ma arvan, et selles küsimuses on vajalik laialdasem diskussioon seimis, valitsuses, ühiskonnas," ütles riigipea neljapäeval ajakirjanikele.

Samas kõlas neljapäeval Leedus mitmeid avaldusi, milles kutsuti Adamkust Moskvasse sõidust loobuma.

Seimis vabaduse kaitsjate päeva aktusel esinenud konservatiiv Rasa Jukneviciene ütles oma kõnes muuhulgas: "Ma kardan, et 9. mail saavad heasüdamlikult meelestatud maailma riikide liidritest osalised Stalini poliitika austamise, tema rehabiliteerimise tseremoonial."

Ta toonitas, et Venemaa ei ole vabatahtlikult välja andnud ega karistanud tema territooriumil viibivad isikuid, kes osalesid Leedu tsiviilisikute tapmises 1991. aastal, samuti üritab Venemaa eitada anneksioonifakti, mida tunnistati 1992. aastal jõustunud Leedu-Vene riikidevaheliste suhete alusleppes.

"Leedu peaks võidupäevaks pidama 1991. aasta 13. jaanuari, kui nõukogude agressiooni eest õnnestus kaitsta oma iseseisvuse taastanud noort Leedu riiki," kinnitas ta.

Adamkust kutsus Moskva-reisist loobuma ka mõjukas katoliku vaimulik Robertas Grigas.

"Härra president, Teil palutakse 9. mail olla mitte selles linnas, vaid seal, kus 13. jaanuaril anti käsk verevalamiseks. Teid kutsutakse jääma siia ja näitama maailmale, et Leedu on uhke riik, mis austab ajalugu ega tee maani kummardust endise okupandi ees," ütles ta.

Uue tõuke diskussiooniks Balti riigipeade Moskvasse-mineku suhtes andis kolmapäeval Läti president Vaira Vike-Freiberga, kes teatas, et on otsustanud osaleda 9. mai pidustustel.  BNS

13 Jaanuar 2005
  Kommentaarid