Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Riik otsib puudujääke ilmaennustuses
Valitsuse kriisikomisjon peab kahe nädalaga välja selgitama, kas sajandi tormi ennustamine oli vajalikul tasemel, ning tegema ettepanekud, kuidas tulevikus lähenevast loodusõnnetusest aegsasti teatada.

Valitsuse kriisikomisjoni kriisireguleerimise meeskonna juht Kalev Timberg ütles Postimehele, et üks töösuund on tõepoolest parandada tulevikus kriisireguleerimist ka ilmaennustuse vallas.

"Peame hakkama rääkima ühes keeles, et saaksime eri alade spetsialistidena üksteisest aru ja et ka rahvas saaks meist aru, kui me hoiatusi välja saadame," rääkis Timberg. Ta kinnitas, et välja tuleb selgitada ka ilmaennustuse puudused. "Sellega peab tegelema keskkonnaministeerium, kes teab, millised on vajadused, et tööd paremini teha," lausus Timberg.

Ta nõustus, et lisaks praegustele Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi (EMHI) töötajatele tuleks eriolukordades kindlasti kaasata nõu andma teiste erialade spetsialiste, nagu näiteks merefüüsikuid.

Nädalavahetuse tormi ennustasid kõige varem ja täpsemalt Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) küberneetikainstituudi (KI) ja meresüsteemide instituudi (MI) merefüüsikud. Samad teadlased tabasid märki ka kolmapäeval, kui teatasid, et uue tormiga Pärnus üleujutusi ei kaasne. Samal ajal ennustas EMHI Pärnule nädalataguse üleujutuse kordumist.

EMHI peadirektor Jaan Saar ütles, et viimati ennustasid meresünoptikud nende majas tormide saabumist 1990. aastate alguses, kui mereosakond koondati. Praegu riik EMHI-lt mereilmateadet ei telli, kuigi töötajad seda puhtast kohusetundest siiski teevad. Saar loodab, et riik pärast tormi laastamistööd mõistab, et mereilma ennustamisega peaksid tegelema ka seda ala õppinud inimesed.  BNS

14 Jaanuar 2005
  Kommentaarid