Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Ka Tuiksoo tahab kahju stabilisatsioonireservist hüvitada
Koalitsiooni kuuluv Rahvaliit jätkab surve avaldamist, et tormikahjude hüvitamiseks võetaks kasutusele stabilisatsioonireserv.

Rahvaliitlasest põllumajandusminister Ester Tuiksoo esines vastava avaldusega reedel, kolmapäeval tegi samalaadse ettepaneku Rahvaliidu fraktsioon riigikogus.

Tuiksoo teatas ministeeriumi avalike suhete osakonna vahendusel, et põllumajandus- ja kalandussektorile tormi ja üleujutusega tekitatud kahju tuleb hüvitada riigi stabilisatsioonireservist ning põllumajanduse investeeringutoetuste abil tuleb loomakasvatajatel võimaldada osta kriisiolukordadeks vajalik reservvoolugeneraator.

"Selleks, et teada saada, kui suurt kahju kannatas põllumajanduse ja kalanduse sektor meid tabanud tormis ja üleujutuses, on põllumajandusministeeriumi kantsler Ants Noot lülitatud rahandusministeeriumi poolt moodustatud komisjoni koosseisu," lisas Tuiksoo.

Ka kogub põllumajandusministeerium ise oma sotsiaalpartneritelt andmeid põllumajandus- ja kalandussektori kahjude kohta ning teeb vastava kokkuvõtte.

Rahvaliidu fraktsioon tegi juba kolmapäeval valitsusele ettepaneku võtta tormi tagajärgede kõrvaldamiseks ja kahju kandnud inimeste abistamiseks kasutusele stabiliseerimisreserv.

Rahvaliit põhjendas oma ettepanekut riigieelarve seaduse paragrahviga, mis näeb ette võimaluse kasutada stabiliseerimisreservi sotsiaalmajanduslike kriiside leevendamiseks.

Reservis on praegu umbes 4,8 miljardit krooni. Rahvaliidu hinnangul oleks põhjendatud sellest viie protsendi ehk umbes 240 miljoni krooni kasutamine loodusõnnetuse põhjustatud raskuste ületamiseks ning see ettepanek leiaks toetust ka riigikogus.

Rahvaliidu koalitsioonikaaslased pole ettepanekut seni toetanud. Reformierakonna esimees Andrus Ansip on BNS-ile öelnud, et enne stabilisatsioonireservi kallale minekut tuleb ära kasutada olemasolevad vahendid, nagu valitsuse seni puutumata reservfond.

Ansip kinnitas, et ministeeriumide haldusalas olevate asutuste kahju kaetakse vastava ministeeriumi eelarvest ning äriühingute jaoks on tormikahju äririsk, mida ei saa korvata maksumaksja raha eest. Ka hüvitavad kindlustusettevõtted osa tormikahjust.

"Esimeses järjekorras ei tule tegeleda suurte arvude matemaatikaga, vaid oluline on tagada, et info abivõimaluste kohta jõuaks kiiresti hädasolijateni," ütles BNS-ile ka Res Publica fraktsiooni esimees Siim Kiisler.

Opositsiooniline Keskerakonna fraktsioon on nõudnud, et valitsus leiaks tormikahju hüvitamiseks vähemalt 200 miljonit krooni.

Seni on valitsus sel eesmärgil eraldanud 7,1 miljonit krooni.  BNS

14 Jaanuar 2005
  Kommentaarid