Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Politsei: maffia investeerib üha enam legaalsesse ärisse
Keskkriminaalpolitsei (KKP) hinnangul investeerib organiseeritud kuritegevus üha enam raha legaalsesse ettevõtlusse, mistõttu on endiste allilmaliidrite ja praeguste korralike ärimeeste vahel piirid järjest tinglikumad.

KKP juhi Lauri Taburi sõnul on suurim tendents kahtlemata sinnapoole, et kümmekonna aastaga kogutud kuritegelik kapital on suurel määral investeeritud nii Eesti kui ka Euroopa teiste riikide kinnisvarasse ja ettevõtlusse.

"Samas ei ole ka kurjategijad ilmeksimatud ning pikapeale teeb ka kõige ettevaatlikum kurjategija vea, mis annab meile võimaluse nende tegevus lähema vaatluse alla võtta," ütles Tabur BNS-ile.

Tema sõnul oli Eesti organiseeritud kuritegevuse maastik möödunud aasta viimaste kuudeni suhteliselt rahulik, kuid aasta lõpuks õnnestus KKP-l võtta vahi alla mitme Eestis liidrirollis oleva kuritegeliku ühenduse juhtfiguurid ning see mõjutas kindlasti pärssivalt ka nende ühenduste tegevust.

KKP andmetel tegutses möödunud aasta lõpus Eestis kuus suuremat kuritegelikku grupeeringut, millest mitu on KKP aktiivse tähelepanu tulemusena oma mõjuvõimu oluliselt kaotanud.

Taburi sõnul on organiseeritud kuritegevuse peamised tuluallikad endiselt prostitutsioon, väljapressimine, varastatud sõidukitega kaubitsemine ning narkokaubandus.

"Suurim tulu teenitakse kahtlemata erinevate pettuseskeemide ja narkootikumide abil. Pettuseskeemides on aga pahatihti oluline roll korrumpeerunud ametnikel, ilma kelleta oleks ka kurjategijatel oma plaane raske ellu viia," ütles Tabur.

Tema sõnul jäävad relvakaubanduse hiilgeajad Eesti regioonis 1990. aastate keskpaika. Kui tänasel päeval keegi Venemaale relva müügiks viib, on KKP hinnangul tegemist pigem üksiküritajaga kui mingi organiseeritud skeemiga.

Alanud aastal kavatseb KKP pöörata enam tähelepanu organiseeritud kuritegevuse seostele korrumpeerunud ametnikega. Samuti jääb KKP suurendatud tähelepanu alla Eesti narkoturul toimuv.

"Oleme narkokuritegevuse vastases võitluses 2004. aastal suure töö ära teinud, kuid pausi pidamiseks on veel väga palju ära teha," märkis Tabur.  BNS

14 Jaanuar 2005
  Kommentaarid