Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Veskimägi: stabilisatsioonireservi pole praegu vaja puutuda
Rahandusminister Taavi Veskimägi hinnangul pole tormikahjustused nii suured, et nõuaksid riigi stabilisatsioonireservi kohest kasutuselevõttu.

"Stabiliseerimisreservi peame hoidma tõeliste kriisisituatsioonide jaoks ning kindlasti mitte minema selle kallale esimeses järjekorras," ütles Res Publicasse kuuluv Veskimägi reedel BNS-ile. "See reserv on viimane tugi, millele saame võimalike suurte hädade korral toetuda."

Minister lisas, et kuna üksikasjalikku selgust tormi kogukahju kohta veel pole, on hetkel ka ennatlik teha järeldusi kahjukõrvaldamiseks kuluvate summade osas.

"Rõhutan aga veelkord: riik ei saa võtta kõigi tormikahjude katmist enda kanda," ütles minister. "Me kasutame kümneid ja kümneid miljoneid, kuid osa kuludest peavad jääma ka omavalitsuste, eraisikute ja ettevõtete kanda."

Veskimägi kinnitas, et Eesti riik on rahanduslikult piisavalt tugev, tegemaks solidaarsuse põhimõttest lähtuvaid ning kontrollitud otsuseid ja katmaks vajalikud kulutused muudest allikatest kui stabilisatsionireserv.

Tema sõnul tuleb eelkõige silmas pidada valitsuse reservi ja ministeeriumide eelarveid. "Taoliste sündmuste esinemise võimalikkusega on riigieelarve koostamisel juba arvestatud," kinnitas Veskimägi.

Minister lisas, et kõik ministeeriumid peavad oma selle aasta investeeringute ja tegevuskulude eelarve eelnõud enne valitsusele esitamist üle vaatama, lähtudes tormi tõttu nende valitsemisalas toimunud muutustest.

"Seega saame minu hinnangul esialgsed vajadused katta vabariigi valitsuse reservfondist, siis vaadata ringi ministeeriumide eelarved lähtuvalt tormi tagajärgede likvideerimisega kaasuvates muutunud vajadustest," kordas ta. "Stabiliseerimisreservi kasutusele võtmiseks hetkel vajadus puudub."

Stabiliseerimisreservi kasutamist on soovinud valitsusliitu kuuluv Rahvaliit. Kolmapäeval tegi vastava ettepaneku erakonna fraktsioon riigikogus, reedel esines samalaadse avaldusega rahvaliitlasest põllumajandusminister Ester Tuiksoo.

Reservis on praegu umbes 4,8 miljardit krooni. Rahvaliidu hinnangul oleks põhjendatud sellest viie protsendi ehk umbes 240 miljoni krooni kasutamine loodusõnnetuse põhjustatud raskuste ületamiseks.

Veskimägi ütles BNS-ile, et vastavalt valitsuskabineti 12. jaanuari erakorralisel nõupidamisel otsustatule palub ta Tuiksool analüüsida põllumajandus- ja kalandussektoris tormi poolt tekitatud kahjusid ning leida ministeeriumi valitsemisala eelarves raha kahju hüvitamiseks.

Tänavuses eelarves on riiklikeks toetusteks maaelu ja põllumajanduse tarvis ette nähtud 55 miljonit krooni. Seda raha ei ole veel välja makstud.

Neljapäeval teatas Veskimägi valitsuskabinetile, et esialgsetel kokkuvõtetel tekitas nädalavahetusel torm 539 miljonit krooni kahju. Enim kannatasid eraisikud, kellele tekitatud kahju on umbes 300 miljonit krooni.

Opositsiooniline Keskerakonna fraktsioon on nõudnud, et valitsus leiaks kahju hüvitamiseks vähemalt 200 miljonit krooni, seni on valitsus sel eesmärgil eraldanud 7,1 miljonit krooni.  BNS

14 Jaanuar 2005
  Kommentaarid