Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

HRW: Lähis-Idas rikuti mullu ulatuslikult inimõigusi
Lähis-Idas rikuti mullu ulatuslikult inimõigusi, Iraanis halvenes olukord ning mujalgi ei täheldatud olulist muutust paremuse suunas, teatas USA-s baseeruv inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch neljapäeval.

HRW ütles aastaraportis, et Egiptuses piinati vange ning suruti maha rahumeelseid teisitimõtlejaid. Vähe edusamme tehti naisi diskrimineerivate seaduste muutmisel.

HRW leidis, et Iraanis halvenes üldine inimõiguste olukord. Vange hoitakse üksikkongides, eriteenistuse erariietes agendid ründavad sageli rahumeelseid protestijaid. Iraani võimud suruvad ka maha sõna- ja ajakirjandusvabadust. Paljud ajalehed on suletud, teisi tsenseeritakse.

Iraagis on olukord keeruline, kuna vägivald USA juhitavate vägede ja mässuliste vahel süveneb.

"Nii USA väed kui mässulised on tõsiselt rikkunud sõjapidamisseadusi," tõdes HRW.

Organisatsioon märkis, et tsiviilisikud kannatavad mässuliste rünnakute tõttu, nad on langenud ka enesetapurünnakute ohvriks.

HRW juhtis tähelepanu ka Iraagis sagenenud röövimistele.

Iisraelis ja Palestiina aladel on endiselt keeruline olukord, relvakokkupõrked mõjutavad kodanikuvabadusi.

"Läinud aastal korraldasid Iisraeli armee ja julgeolekujõud sageli ulatuslikke sõjalisi sissetunge Gaza sektori tihedalt asustatud piirkondadesse, tihti kaasnesid sellega suured ohvrid palestiinlaste seas ning hävines vara," märgiti HRW aastaraportis.

Saudi Araabias jätkusid rahvusvahelisele ka kodumaisele survele vaatamata inimõiguste rikkumised. Saudi seadused ei kaitse paljusid peamisi inimõigusi, poliitilised parteid on keelustatud ning poliitilisi teisitimõtlejaid kiusatakse süstemaatiliselt taga. Saudi naistel ei lasta osaleda majanduses, poliitikas, meedias ja ühiskondlikus elus. Eriti tõsine on välistööliste olukord.

Süüria võimud jätkavad inimõiguslaste ning valitsuse poliitika kritiseerijate tagakiusamist ja vangistamist, kirjutas HRW. Riigis on tuhandeid poliitvange, naistele tehakse õiguslikke ja sotsiaalseid takistusi, valitsus piirab karmilt sõna- ja kogunemisvabadust. Etnilisi kurde koheldakse alama klassi inimestena.

 

AFP - BNS

14 Jaanuar 2005
  Kommentaarid