Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Balti riigid kavandavad ühisavaldust 9. mai tähendusest
Eesti, Läti ja Leedu kavandavad ühisavaldust, milles selgitavad maailmale 9. mai tähendust Balti riikidele.

Välisminister Kristiina Ojuland ütles, et reedel Leedus Palangas kohtunud Balti riikide välisministrite kokkuleppe kohaselt jätkavad Eesti, Läti ja Leedu 9. mai lähenedes konsultatsioone võimaliku ühisavalduse teemal.

Tema sõnul kavatsevad kolm riiki selles avalduses toonitada, et 9. mail on Baltimaade jaoks teistsugune tähendus, kui neile, kes tähistavad seda vaid võidupäevana natsi-Saksamaa üle.

"Ma arvan, et see avaldus oleks vajalik ja kasulik ning ma ei näe sisulisi takistusi selle vastuvõtmisel," viitas minister asjaolule, et kolmel riigil pole erinevusi sellele küsimusele lähenemisel.

Ojuland ütles, et Eesti ettepanekul hakkavad kolm riiki ette valmistama fotonäitust aastail 1939-1945 Baltikumis toimunust ning hilisematest kannatusaastatest. Ta lisas, et ilmselt juba aprillis-mais peaks näitus olema väljas EL-i riikides ja tõenäoliselt ka Ameerika Ühendriikides.

Suur osa Ojulandi ning tema Läti ja Leedu kolleegi Artis Pabriksi ja Antanas Valionise tavakohasest mitteformaalsest kohtumisest oli pühendatud Ukrainale.

Ojulandi sõnul arutasid kolm ministrit eelkõige Ukraina ja EL-i edasist koostööd. "Me pidasime esmatähtsaks, et hakataks ellu viima EL-i ja Ukraina ühist tegevuskava," nentis ta.

Minister lisas, et EL-i tasandil on varemgi toonitatud vajadust anda Ukrainale vabaturumajandusega riigi staatus ning kiirendada Ukraina ja Maailma Kaubandusorganisatsiooni läbirääkimisi ning et kõik see võib viia EL-i ja Ukraina vabakaubandusleppeni.

"Me tunnetame, et kolm Balti riiki koos Poola ja teiste Ukraina EL-i liikmetest naabritega saavad EL-is olla aktiivsed selgitajad ja vahendajad," ütles ta.

Ojuland, Pabrik ja Valionis arutasid ka EL-i ja Gruusia suhete perspektiivi naabruspoliitika valguses ning olukorda Valgevenes.  BNS

14 Jaanuar 2005
  Kommentaarid