Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Aidsikabinettide lühike lahtiolekuaeg tõrjub noori
Anonüümsete aidsikabinettide mõnetunnine lahtiolekuaeg on asjatundjate hinnangul liiga napp, mistõttu noored ei leia aega oma tervise kontrollimiseks.

Tervise arengu instituudi uuringutulemustest selgub, et ligi pooltel juhtumitel jääb soovijail HIV-test tegemata just ajanappuse tõttu, kirjutab Postimees.

MTÜ Aidsi Ennetuskeskuse juhatuse liikme Nelli Kalikova hinnangul ei ole probleem niivõrd lahtiolekuaegades, kuivõrd väheses infos.

Kalikova sõnul poleks mõtet kabinette huupi südaööni lahti hoida, teadmata, milline aeg inimestele tulekuks sobib.

Sotsioloog Airi-Alina Allaste hinnangul on noorele inimesele end testima minna psühholoogiliselt raske ja valmidus selleks võib kaduda, kui õige moment mööda läheb.

Allaste möönis, et ennetustöös on vaja lähtuda sellest, mis on majanduslikult otstarbekaim. Samas lisas ta, et jättes rahakalkulatsiooni kõrvale, võiks vähemalt Tallinnas ja Narvas leiduda koht, kus HIV-teste saaks teha varahommikust hilisõhtuni.

Sotsiaalministeeriumi osakonnajuhataja Anneli Taali sõnul on praegu ainult kuus protsenti kõigist testimistest toimunud neis kabinettides, ülejäänud on tehtud tervishoiusüsteemis.

Motiveerimaks kabinettide töötajaid, muudetakse rahastamist sel aastal nii, et üks osa tasust sõltub klientide arvust.

Asjatundjate hinnangul on neid HI-viiruse kandjaid, kellel seda tuvastatud pole, sama palju kui diagnoositud haigeid. Seega on Eestis ligi viis tuhat diagnoosimata viirusekandjat.  BNS

15 Jaanuar 2005
  Kommentaarid