Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Ministeerium soovitab liigsest suhkrust mesilastoitu teha

Põllumajandusministeeriumi hinnangul on üleliigsete suhkruvarude kõrvaldamise meetmeist reaalseim suhkru loomasöödaks, sealhulgas mesilastoiduks, ümber töötlemine.


Põllumajandusministeeriumi kaubanduspoliitika büroo spetsialist Kalle Nõlvak ütles esmaspäeval pressikonverentsil, et ettevõtjail on võimalus vältida üleliigse suhkruvaru tasu, kõrvaldades 30. aprilliks turult üleliigse varu.


Suhkrut võib turult kõrvaldamiseks eksportida ilma eksporditoetuseta ja ümber töödelda kütuseks või loomasöödaks.


Nõlvaku sõnul pole Eestis ettevõtjaid, kes oleks huvitatud suhkru piirituseks töötlemisest ja selle kasutamisest kütuselisandina. “Taolist biokütust ei vabastata aktsiisimaksudest ning Eestis puuduvad ka vajalikud läbiproovitud ja tööstuslikult rakendatavad tehnoloogiad,” ütles ta.


Suhkru inimtoiduks kõlbmatuks muutmise viisidest tõi Nõlvak välja loomasööda, piimaasendaja segasöödas, rohesööda sileerimise ning mesilastoidu valmistamise. Viimast peab ministeerium reaalseimaks võimaluseks üleliigsest suhkrutrahvist pääsemiseks.


Nõlvak ütles, et mesilaste pidajad on avaldanud huvi taolise mesilastoidu ostmiseks hinnaga kaheksa krooni kilo. Eestis kulub vajamineva mesilastoidu valmistamiseks kuni 1000 tonni suhkrut aastas ning kümne lähiriigiga kokku 40.000 tonni aastas.


Maksu-ja tolliamet tunnistas 43 ettevõttes üleliigseks kokku 26.500 tonni suhkrut, mille pealt arvestuslik maksusumma moodustab ligi 220 miljonit krooni.


Nõlvaku sõnul tuleb kõrvaldada samaväärne kogus, mis tähendab, et ettevõtete poolt mahamüüdud üleliigne suhkrukogus läheb arvestuse sisse. Kõrvaldada saab vaid valget suhkrut ehk siis mitte küpsiseid, kompvekke või jogurtit.


Ettevõtjad peavad 31. juuliks esitama tõendid, et kõrvaldasid turult üleliigse suhkrukoguse. Kõrvaldamine toimub maksu- ja tolliameti järelvalve all.


Seni on maksu- ja tolliameti esindaja sõnul üleliigsete varude kõrvaldamise kohta huvi tundnud vaid üks ettevõtja, kes pidas reaalseimaks võimalust suhkur ekportida.


Teised ettevõtted viitavad käsilolevatele kohtuasjadele, mille lõppemiseni nad kõrvaldamisega ei tegele. Riik on aga kohustatud 30. novembriks maksma kõrvaldamata jäänud koguste pealt kõrgeima eksporditoetuse määra alusel arvestatud tasu, mille siis üritab hiljem kätte saada ettevõtetelt.


Üleliigse laovaru seadusest lähtuvalt esitas põllumajandusministeerium novembri alguseks üleliigse laovaru otsused 206 ettevõtte kohta. Neist mõnekümnel esines nii suhkru kui ka muude toodete üleliigset laovaru. 150 ettevõtte puhul otsustas ministeerium, et neil ei ole üleliigset laovaru. BNS


17 Märts 2005
  Kommentaarid