Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Politsei hoiatab: Virumaal liigub valeraha!
Viimasel ajal on Lääne- ja Ida-Virumaal suurenenud võltsitud rahatähtede avastamiste arv. Politsei manitseb inimesi rahaga ümberkäimisel olema tähelepanelikud. Kui kellegi kätte satub valeraha, siis peaks sellest koheselt teatama politsei lühinumbrile 110.

Viimasel ajal on Lääne- ja Ida-Virumaal suurenenud võltsitud rahatähtede avastamiste arv. Ringlusest on kõrvaldatud võltsitud 10-, 25-, 100- ning 500krooniseid. Kokku on politsei konfiskeerinud kümneid võltsitud rahakupüüre. Ida Politseiprefektuuri kriminaalosakonna majanduskuritegudetalitus on alustanud valeraha päritolu uurimiseks kriminaalmenetlust KarSi § 334 ehk võltsitud maksevahendi ja väärtpaberi kasutamise tunnustel.

Võltsitud raha on suhteliselt kerge ära tunda. „See, et tegemist on valerahaga, reedab eelkõige paberi kvaliteet, mis erineb päris rahast. Võltsrahal olev värvigamma on pärisrahaga võrreldes kas liiga tuhm või vastupidi liiga erk. Oluliseim on aga see, et valerahal puuduvad turvaelemendid,“ sõnas Ida Politseiprefektuuri kriminaalosakonna majanduskuritegudetalituse komissar Jevgeni Fedorenko.

„Praeguseks saab kindlalt väita, et valeraha tootmisega, mis liigub Lääne- ja Ida-Virumaal, tegelevad kaugeltki mitte professionaalid. Valeraha on lihtne tuvastada, tuleb olla vaid veidi tähelepanelikum,“ lisas Jevgeni Fedorenko.

Eelmisel aastal leidis kohtulahendi kriminaalasi, kus valeraha valmistamises ja kasutamises süüdistati kahte Narva linnas elavat alaealist.

"Noormehed valmistasid võltskupüüre arvuti ja värviprinteri abil. Kohus tunnistas nad valeraha valmistamises ja kasutamises süüdi. Tingimusliku karistusega pääsesid nad vaid selle tõttu, et panid kuriteo toime esmakordselt, alaealistena ning ka seepärast, et osutasid kaasabi kriminaalasja menetlemisel. Alaealiste seaduslikud esindajad st vanemad pidid kandma kõik kulud, mis krimiaalasi andaga kaasa tõi," märkis Viru Ringkonnaprokuratuuri prokurör Gustav Blumberg.

Jevgeni Fedorenko sõnade kohaselt, on aga jaanuarikuu lõpus ringlusest kõrvaldatud üks võltsitud 100-kroonine, mille võltsing on eelnevatest tunduvalt parema kvaliteediga. Nimelt on sellel 100-kroonisel vasakul äärel olev hõbedane hologramm tekitatud kupüürile ilmselt Tallinna ühissõiduki talongide hologrammist. Sellel hologrammil on ka lõvi kujutised nagu õigel rahal.

Politsei palub inimestel, kes sularahaga igapäevaselt rohkem kokku puutuvad, olla tähelepanelikumad! Juhul, kui kellelgi tekib kahtlus mõne rahatähe õigsuses, tuleks sellest koheselt teatada politseile ning võimaluse korral üritada meelde jätta isikut, kes valerahaga tehingut sooritas!
18 Märts 2005
  Kommentaarid