Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

65 aastat USA resolutsioonist

NEEME RAUD, AK:

Täna möödub 65 aastat päevast, kui Ameerika Ühendriikide välisministri kohusetäitja  Sumner Welles tegi avalduse, kus astus vastu Balti riikide annekteerimisele ja inkorporeerimisele Nõukogude Liitu.

USA kongressi esindajatekoda võttis eile konsensusega vastu resolutsiooni, kus nõutakse Venemaalt Balti riikide ajaloole õiglase hinnangu andmist.

Resolutsiooni üheks autoriks on kongressi Balti tugigrupi üks juhte, Illinoisi osariigi vabariiklane John Shimkus.

USA kongressi liikme John Shimkuse sõnul on USA alati öelnud, et tegemist oli Balti riikide ebaseadusliku annekteerimisega. Sellest lähtub ka praegune resolutsioon.

Kongressi resolutsioon ei ole küll siduva loomuga, kuid Shimkuse sõnul on seda vaja, sest ajaloole tuleb anda õiglane hinnang. Ning USA rahvaesindajad soovivad seda teha tuginedes kauaaegsele seisukohale, et Balti riikide annekteerimine Nõukogude Venemaa poolt on maailma ajaloo must peatükk, mida ei tohi unustada.

John Shimkus ültes, et ajalugu ei saa ümber kirjutada. Need katsed on hirmutavad ja tülgastavad. See resolutsioon ja kõik, mis Teise maailmasõja järgse ajastu kohta on teada, ei kuulu vaidlustamisele. USA kongressi ülemkoda, senat kiitis selle resolutsiooni heaks juba maikuus.

ETV

23 Juuli 2005
  Kommentaarid