Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kommentaar: Jaekaubanduse müügi kasv juunis veidi kiirenes
Tugeva nõudluse tulemusena kasvas jaekaubandusettevõtete müük juunis eelmise aasta juuniga võrreldes 14% ja võrreldes maikuuga 3%. Võrreldes eelmiste kuudega juunis jaekaubandusettevõtete müük veidi elavnes. Müügi suurenemisele on kaasa aidanud ka ostujõu kasv, mis lasi rohkem kulutada esmatarbekaupade peale. Väga hästi läheb endiselt kaubamajadel ja hüpermarketitel. Juunis tõusis nende kauplustegruppide kindlustunde indikaator rekordiliselt kõrgele tasemele, mis viitab sellele, et ka järgneva kolme kuu müügiväljavaateid peetakse väga heaks.

Hüppeliselt kasvas majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kaupluste müük (23%), mille kasvutempo oli eelmistest kuudest peaaegu poole kõrgem. Müügi kasvule aitas kaasa ka elavnenud ehitustegevus elamuehituse osas.

Suviste kollektsioonide müügiedu elavdas müüki ka tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes, müük kasvas juunis võrreldes eelmise aasta juuniga 19%. Juunikuu müügikasvu mõjutas ka eelmise aasta vastava kuu tagasihoidlik võrdlusbaas.

Toidukauplustes on nõudlus viimastel kuudel järjepidevalt kasvanud, võimaldades ligi 3/4 kauplustel müüki suurendada. Toidukaupluste müük kasvas juunis 13%. Hüppeliselt kasvas jaaninädalal jookide ja grilltoodete müük, selle põhjuseks peavad kaupmehed pikki pühasid ja ilusat ilma. Toidukaupade kaupluste suure osatähtsuse tõttu moodustas nende müügi juurdekasv üldisest jaekaubandusettevõtete müügi juurdekasvust üle 60%. Prognooside kohaselt jätkub müügi kasv toidukauplustes eeloleval kolmel kuul vähemalt 2/3 kauplustel.

Kiiresti kasvas ka jaemüük tööstuskaupade spetsialiseerimata kauplustes (21%), seda peamiselt tänu 2004. aasta nõrgale baasile, kus müük kasvas võrreldes eelneva aasta sama perioodiga ainult 3%.
Juunis elavnes nõudlus autokaubanduse turul. Sõidukikaubandusettevõtete realiseerimise netokäive kasvas võrreldes eelmise aasta juunikuuga jooksevhindades 30%, sellest mootorsõidukite ja nende varuosade realiseerimise netokäive 31 ning mootorikütuse jaemüügiettevõtete käive 23%. Mootorsõidukite ja nende varuosade kasvutrend on maikuust kümne protsendipunkti võrra kõrgem. Kütusemüügi käibe kasvutempo on kõrgete hindade tõttu mõnevõrra aeglustunud.

Juunikuu Eesti Konjunktuuriinstituudi kaubandusbaromeetri kaupluste hinnangul on nende väljavaated järgnevateks kuudeks head ja pooled kauplused eeldavad, et müük kasvab järgneval kolmel kuul veelgi. Jaekaubanduse kindlustunde indikaator näitab sesoonset kõrgseisu. Iga seitsmes kauplus kavatseb rakendada lisatöötajaid.

Täiendavat infot saab majandusanalüüsi talituse peaspetsialist Viive Metsiselt (tel. 625 64 15).

Allan Kasesalu
Avalike suhete osakonna nõunik
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
01 August 2005
  Kommentaarid