Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Eesti ei taha euro pärast põhiseadust muuta

Eesti ei näe seoses eurole üleminekuga vajadust põhiseaduse muutmiseks, teatas rahandusministeerium Euroopa Komisjonile saadetud kirjas, kirjutab Postimees.

Rahandusministeerium töötas koos Eesti Pangaga välja õigusliku lahenduse, mis ei eelda põhiseaduse muutmist, kinnitas rahandusminister Aivar Sõerd.

Kuigi põhiseaduse 111. paragrahvi kohaselt on Eesti raha emissiooni ainuõigus Eesti Pangal, leiavad kohalikud asjatundjad, et 2003. aasta rahvahääletusel põhiseadusse lisatud punkt lahendab vastuolud.

Põhiseadusse lisatud punkti kohaselt kohaldatakse Eesti põhiseadust Euroopa Liitu kuulumisel arvestades euroliiduga ühinemislepingust tulenevaid õigusi ja kohustusi.

See on täna Eesti põhiseaduse tõlgenduses valdav seisukoht, kinnitas ka Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Urmas Reinsalu.

Lisaks aitab põhiseaduslikku probleemi lahendada Eesti plaan muuta Eesti Panga seadust ning tühistada Eesti rahaseadus ja Eesti krooni tagamise seadus, mille asemele tuleb eurole ülemineku seadus.

Mõlemas seaduses Eesti rahaühikuna euro rõhutamine peaks asjatundjate sõnul siluma põhiseadusse jääva vastuolu.

Euroopa Komisjon annab oma hinnangu Eesti seisukohtadele kinnitamata andmetel septembri alguses ning sealsetes võimukoridorides peetakse tõenäolisemaks varianti, et komisjoni esindajad jäävad oma varasema arvamuse juurde, mille kohaselt ei saa Eesti Pangal olla kuidagi Eesti tulevase raha ehk euro emiteerimise ainuõigust.

PM / ETV

01 August 2005
  Kommentaarid