Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Peaminister ja justiitsminister tõdesid Eesti äriõiguse edumeelsust
Tänasel Eesti äriseadustiku 10.aastapäevale pühendatud konverentsil tõdesid peaminister ja justiitsminister Eesti äriõiguse olulisust Eesti majandusedule kaasa aitamisel.

Justiitsminister Rein Lang nentis oma ettekandes, et vaid soodsad maksud ei taga head ettevõtluskliimat."Eri riikides tehtud uuringud kinnitvad, et äriühinguõigusel on määrav mõju ettevõtete ja majanduse konkurentsivõimele. Päris kindlalt võib väita, et ilma sellisel tasemel toimiva tsiviil- ja ühinguõiguseta ei oleks Eesti majanduslikult praeguse eduni jõudnud. Kindlasti ei oleks Eesti ilma sellise õiguskeskkonnata saanud Euroopa Liidu liikmeks. Näiteid selle kohta, mis tagajärjed on vähemtoimival õiguskeskkonnal, ei pea kaugelt otsima. Piisab kui tutvuda mõne sellise riigi näitajatega, mis 15 aastat tagasi alustas meiega samalt stardipositsioonilt, kuid valis põhimõtteliselt teise arengutee," kõneles justiitsminsiter Rein Lang tänasel konverentsil."Kahtlusteta võib öelda, et ärimaastiku korraldamine oli Eesti õiguse Euroopa Liidu õigusega harmoniseerimise seisukohalt möödapääsmatu. Äriseadustiku kehtestamisest alates võeti üle enamik vastavaid Euroopa Liidu direktiive ning tänu sellele pole hiljem olnud vaja äriseadustikku põhimõtteliselt muuta."

"Eesti äriõiguse tulevikku silmas pidades tuleb kindlasti vältida normide jäigemaks muutumist," toonitas justiitsminister."Euroopas on välja kujunemas reaalne riikide konkurents ettevõtete pärast ning sellest, et äriühinguõigus on üks tähtsamaid riikide konkurentsivõimet mõjutavaid tegureid, saadakse Euroopa pealinnades järjest rohkem aru. Nii näiteks kavandavad Soome ja Suurbritannia lähiaastatel olulisi muudatusi ühinguõiguses, lihtsustamise ja nõuete leevendamise samme on tegemas Saksamaa. Äritegevuse rahvusvahelistumine tähendab aga ka seda, et teistest riikidest oluliselt erinevad normid võivad vähendada võimalike investorite huvi riigi vastu - tihti on lihtsam investeerida mujale, kui hakata välja selgitama õiguskeskkonna võimalikke mõjusid investeeringule."

"Et olla Euroopa riikide seas konurentsivõimeline, tuleks kaotada tuleks kõik ebavajalikud piirangud välismaiste isikute osalemiseks meie majanduselus," lisas minister. "Ärikeskkond tuleks kujundada nii, et see oleks veelgi läbipaistvam ja arusaadavam ka väljastpoolt Eestis tulevatele isikutele. Lisaks mõnede praktiliste probleemide lahendamisele - näiteks pikad notarijärjekorrad või raskused äriregistriga suhtlemisel - tuleks veelgi suuremat rõhku panna tänapäevaste tehnoloogiate rakendamise võimaldamisele äriühingute toimimisel. Need pole küll põhimõttelised küsimused, ent ometi asjad, mis kindlasti aitavad muuta Eestit investeerimiskeskkonnana ahvatlevamaks ning hoida saavutatud majandusedu."

Tänasel konverentsil said sõna kohtunikud, suur- ja väikeettevõtjad, notarid, advokaadid ja õigusteadlased. Arutelude käigus anti hinnang möödunule ning ühtlasi jagati ka oma nägemust Eesti äriõiguse edasisest arengust.

Kristi Künnapas
02 September 2005
  Kommentaarid