Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Reedel on rahvusvaheline holokausti mälestuspäev
Maailmas mälestatakse reedel holokausti ohvreid.
Mälestuspäeva puhul tehtud avalduses kutsus valitsus üles inimsusevastaste kuritegude ohvreid meenutama, haridusministeerium rõhutas vajadust  Eesti koolides õpilastele eelmise sajandi traagilisi sündmusi selgitada.

"Teise maailmasõja ajal hävitas natsire˛iim okupeeritud Eesti territooriumil süstemaatiliselt nii Eesti juute kui ka neid, kes olid siia toodud mujalt. On kahetsusväärne, et koostöös okupatsioonivõimudega osalesid nende inimsusevastaste kuritegude toimepanemisel ka mõned Eesti kodanikud. Puudub igasugune õigustus ükskõik kelle osalemisele nendes häbiväärsetes ja moraalselt taunitavates tegudes. Polegi oluline, mis viis neid inimesi selleni. Kui nendel ei lasu ka otsest veresüüd, siis moraalset vastutust kannavad nad siiski," seisis valitsuse avalduses.

Teise maailmasõja ajal ellu viidud süstemaatilise hävituspoliitika tähendas, et tapeti "asotsiaale", kelleks loeti peamiselt juute, homoseksuaale ja mustlasi, vaimuhaigeid ja jehoovatunnistajaid.

Vähemuste ja juutide tagakiusamine Saksamaal algas koos natside võimuletulekuga 1933. aastal, süstemaatilise hävitamise otsus võeti vastu Wannsee konverentsil 1942. aastal. Kokku hukkus "Lõpliku lahenduse" käigus umbes kuus miljonit juuti.

Holokausti mälestuspäeva tähistati Eestis esmakordselt 27. jaanuaril 2003. 27. jaanuar on Auschwitz-Birkenau koonduslaagri vabastamise aastapäev.

Kaisa Kaer 

ETV24.ee
27 Jaanuar 2006
  Kommentaarid