Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Veterinaar- ja Toiduamet teeb lindude gripi ennetamisel koostööd looduskaitsjatega
Tänasel kohtumisel leppisid Riikliku Looduskaitsekeskuse (LKK) ja Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) esindajad kokku, et LKK ornitoloogid teavitavad VTA kohalikke asutusi hukkunud või surnud vee-rändlindudest ning VTA loomatervishoiu spetsialistid võtavad vajadusel lindudelt proovid lindude gripile uuringuteks.

Kohtumisel jõuti järeldusele, et kuni Eestis pole diagnoositud kõrge patogeensusega lindude gripi viirusevormi H5N1 juhtumit, jätkatakse tegelemist haigete ja surnud lindudega senise praktika kohaselt. Senine praktika näeb ette, et kui tekib vajadus surnud linde käsitleda on parem kasutada lindude tõstmiseks abivahendeid (labidas, hang vm. selline) või kindlasti kasutada kummikindaid.

LKK ja VTA kohtumisel lepiti kokku, et juhul kui on vajadus hukkunud lind pakendada, siis kasutatakse selleks lekkekindlaid ning hermeetiliselt suletavaid kilekotte. Uurimiseks ei sobi selgete roiskumistunnustega materjal.

Esimese H5N1 juhtumi diagnoosimisel läheb loomatauditõrje seaduse § 45 ja § 46 kohaselt koordineerimine täielikult üle VTAle. Sellest hetkest ei tohi lindudega ilma VTA otseste juhisteta tegeleda ka keskkonnaministeeriumi ja selle allasutuste töötajad. Väga oluline on informatsiooni edastamine ulatuslikust lindude haigestumisest või hukkumisest. Tauditõrjetegevustes vabatahtlike abi ei kasutata.

2006. aastast tegevust alustanud Riiklikul Looduskaitsekeskusel on üle Eesti 8 regionaalset osakonda (Harju-Rapla, Järva-Lääne-Viru, Ida-Viru, Jõgeva-Tartu, Põlva-Võru-Valga, Pärnu-Viljandi, Hiiu-Lääne ja Saare) ning loetletud osakondades, kus on looduskaitsealad (Matsalu, Vilsandi jt.) töötavad ornitoloogid.

Anna-Maria Veidemann
21 Veebruar 2006
  Kommentaarid