Ilmub alates 1994.aastast. Vaala keskus, Lõõtspilli 2, Rakvere 44313 E-post: reklaam @ nadalaleht.eu toimetus @ nadalaleht.eu Nädalaleht levib kolmes maakonnas (Lääne- ja Ida-Virumaa, Jõgevamaa) ja Tartu linnas.

Kiviõli linnapea sai õiguse töötada Kohtla-Järve volikogu komisjonides
Juulikuu alguses jõustus seadusemuudatus, mis lubab Kohtla-Järve volikogu liikmetele osaleda erinevate komisjonide töös. Eriti rõõmustab see uudis Kiviõlis ja Tallinnas töötavaid Kohtla-Järve volikogu liikmeid.

„Seadusemuudatuse puhul õnnitlen kõigepealt Kohtla-Järve valijaid, kes saavutasid lõpuks esimese võidu linna sumbunud juhtimises. Teiseks on see sõnum heaks signaaliks kõigile teistele omavalitsustele, kes on juba kaotanud või kaotamas usku demokraatlikkusse juhtimisse,” ütles Kiviõli linnapea Voldemar Trumm.

Trummi sõnul ei saa pidada normaalseks, et Eesti suuruselt neljandas linnas tõrjutakse lihtlabaselt linnaelanikele jaoks tähtsate otsuste juurest kolmandik linnavolinikke kõrvale.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna kantselei juhataja ja riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni nõunik Eduard Odinets ütles, et Kohtla-Järve linna juhtimise suurimaks probleemiks oli see, et komisjonide töö polnud läbipaistev ja nende tegemistest kuulsid volikogu liikmed alles volikogu koosolekutel. Samal ajal tulid paljud eelnõud volikogu istungitele väga halvasti ette valmistatuna ja algelisel tasemel sõnastuses, kohati isegi vastuolus kehtiva seadusandlusega.

„Kohtla-Järve juhtimises sündis kogu Eesti jaoks ainulaadne pretsedent. Umbes aasta tagasi tegime ettepaneku muuta kohaliku omavalitsuse korralduse seadust, sest me ei saanud osaleda üheski komisjoni töös. Tänaseks on meie jõupingutused vilja kandnud ja arvan, et me kasutame maksimaalselt ära tekkinud õiguse,” ütles Odinets ja lisas, et nüüd pöördume me volikogu poole palvega määrata meid erinevatesse komisjonidesse.

Kuna komisjonide koosseisud kinnitatakse iga komisjoni esimehe ettepaneku järgi, siis ei pääsenud Kohtla-Järvel kuus volikogu liiget mitte ühessegi komisjoni. „Olen isiklikult rääkinud kõikide komisjonide esimeestega ja pakkunud sinna oma saadikurühma liikmeid. Alati olen eitava vastuse saanud. Nad on kinnitanud, et me ei vaja teid komisjoni. Pärast seaduse muudatust peavad nad aga meid paratamatult komisjoni liikmeks võtma,” selgitas Odinets seadusemuudatuse tähtsust.

Sotsiaaldemokraatide kantselei juhataja väitel annab komisjonides osalemine mitmeid võimalusi. „Mis komisjonidesse keegi meist kuuluma hakkab – eks tulevik näitab seda. Üheks võimaluseks on näiteks ka kuuekesi ühte komisjoni minna ja seaduse järgi ei saaks seda meile keegi keelata,” tutvustas Odinets avanenud võimalusi.

Siiski kinnitab Odinets, et komisjonidesse ei lähe mitte keegi nalja pärast, vaid et sinna minnakse ikka tõsist tööd tegema. „Siiski on see Eesti poliitilises ajaloos ainulaadne - linna kodanike poolt valitud volikogu koosseisust ei saa kolmandik osaleda linna juhtimises. Ja selleks, et Kohtla-Järvel valitseks poliitiline kultuur ja rahva poolt valitud inimesed saaksid Kohtla-Järvel oma tööd teha, oli vaja hakata seadusi muutma. See oli minu jaoks täielik nonsenss.”

Kohtla-Järve komisjonide senise töö „eripärasuse” tõttu tekkisid linna juhtimises suured probleemid - umbes kolmandik linnavolikogu liikmetest ei teadnud mis linnas toimub ja mis plaanis on. Teadmatus põhjustas volikogu istungitel aga palju piinlikke olukordi, segadust ja närvikulu – komisjonide tööst kõrvale jäetud inimesed küsisid väga palju asjade kohta, mida kõik teised juba teadsid. „Nüüd tekib inimestel linnas toimuva kohta ülevaade. Tänu sellele säästame volikogus inimeste närve ja hoiame kokku kallist aega,” rääkis Odinets.

Seadusemuudatus ei tulnud kohtlajärvelastele õnneks väga raskelt. Eelnõu algatati riigikogus sotsiaaldemokraatide Lauri ja Soosaare poolt ning see leidis toetust ka teistes fraktsioonides. „Riigikogus saadakse ehk paremini aru mida tähendab poliitiline kultuur ja kus on piirid – mida võib teha ja mida mitte,” lisas Odinets.

Tänu seadusemuudatusele ei saa Kohtla-Järve komisjonide esimehed enam kõrvale tõrjuda neile mittesobivaid volikogu liikmeid. Lisaks esimeestele võivad nüüd ka volikogu liikmed teha ettepanekuid volikogude komisjonide koosseisude kohta.


Anti Ronk
23 Oktoober 2006
  Kommentaarid